Lidstvu hrozí globální zdravotní problém: syndrom esemeskového krku
Moderní způsob života přináší spoustu výhod – ale také řadu netušených problémů.
Lidská hlava váží asi 6 kilogramů. Ale v různých polohách vůči tělu vyvíjí na krční páteř různě velký tlak. Pokud je ohnutá v 15procentním úhlu, pak tlak odpovídá váze 13 kilogramů, při 45 stupních už dokonce 24 kilogramům.
Jak to souvisí s esemeskami a chytrými telefony? Hodně – protože právě při posílání textovek a práci se smarthphonem je náš krk skoro pořád ohnutý. A podle nové studie Kennetha Hansraje, která právě vychází v odborném časopise Surgical Technology International. Podle jejího autora vede dlouhodobé esemeskování k trvale špatnému držení těla – a to má zase důsledky v degenerativních změnách krční páteře…
„Jde o epidemii anebo je to přinejlepším velmi rozšířené,“ tvrdí Hansraj v rozhovoru pro The Washington Post. „Stačí, když se podíváte kolem sebe, každý dnes chodí se sklopenou hlavou…“
Statistika je hrůzná
Podle poledních statistik stráví majitelé chytrých telefonů ohnutí nad svými přístroji asi dvě až čtyři hodiny denně. Hansraj tvrdí, že důsledek pro jejich krční páteř je podobný, jako by stejnou dobu nosili za krkem osmileté dítě…
Pro krční páteř to znamená neobvyklý stres. Nejvíce ohrožení jsou studenti středních škole, skupina, která mobilní telefony používá v současné době zdaleka nejvíce. U nich je doba trávená v křeči nad mobilem asi 5000 hodin ročně.
„Podle našich analýz je tento problém mezi mladými lidmi opravdu vážný,“ myslí si lékař. „Už brzy můžeme čekat, že začneme narážet na mladé muže a ženy, kteří potřebují intenzivní péči o krční páteř dokonce třeba ve formě operací…“
Pro CNN se nedávno na stejné téma zase rozhovořila Michelle Collieová, lékařka, která se na toto téma specializuje. Podle ní se tyto potíže začaly objevovat ve větší míře přibližně před 6–7 lety a stále jich přibývá. Důsledky jsou větší, než si většina lidí připouští: kromě bolestí hlavy, krku, migrén apod. totiž má dlouhodobě ohnutý krk ještě další méně známé konsekvence. Například se kvůli němu může zmenšit kapacita plic až o 30 procent, řada vědců upozorňuje i na souvislost s depresemi a poruchami srdce.
Rady a tipy
Kenneth Hansraj není naivní snílek, takže dobře ví, že lidé budou přes všechna ta rizika mobilní telefony stále dál a víc. Ale má konkrétní praktické rady, jak zmenšit rizika:
- Dívejte se na mobil jen očima a zkuste nepohybovat krkem
- Cvičte! Stačí občas pohybovat hlavoun zleva doprava, několikrát za sebou. Používejte své ruce jako odpor a tlačte hlavu proti nim.
DALŠÍ TRABLE, KTERÉ MINULÉ GENERACE NEZNALY: