Krevní test odhalující všechny typy rakoviny je na dosah
Nemělo by to trvat dlouho a zákeřné onemocnění bude snadno odhalitelné už ve své první fázi.
Ačkoliv nejmodernější terapie využívající nanotechnologií či překalibrování imunitního systému slibují největší pokrok v léčbě rakoviny vůbec, včasné odhalení nemoci je a i nadále bude klíčové pro úspěšnou léčbu a rekonvalescenci. Doposud však byly metody detekce rakoviny jak drahé, tak i nepříjemné nebo zdlouhavé. Především se však lišily dle typu národového onemocnění. Nový test vyvinutý na anglické Bradfordské univerzitě to slibuje změnit – má totiž odhalit všechny typy nemocí už od prvního stadia.
Krása v jednoduchosti
Test nese jméno Lymphocyte Genome Sensitivity (Citlivost genomu lymfocytů, LGS) a jeho princip spočívá právě ve sledování DNA bílých krvinek zvaných lymfocyty. Tato pestrá paleta chrabrých buněk se v našich tělech stará o imunitní systém. Jsou-li zapojeny do boje proti nemocem, projevuje se to zpravidla na jejich počtu či dalších vlastnostech. Klíčem LGS však není v pouhé detekci toho, že jsou lymfocyty mimo normu, ale především v odfiltrování vlivu jiných případných nemocí.
Toho vedoucí výzkumu Diana Andersonová spolu se svými kolegy dosáhla vystavením lymfocytů pěti různým hodnotám ultrafialového záření, které lymfocyty dále poškodilo. Cílem bylo otestovat, jestli se míra poškození bude lišit u nemocných a zdravých buněk. Celkem sesbírali lymfocyty od 208 pacientů, některých s různými typy rakoviny včetně rakoviny konečníku, kůže a plic, ale také pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí nebo přes 90 zdravých jedinců.
Ve výsledku byly vzorky pacientů se všemi formami nádorových onemocnění mnohem snáze a měřitelně poškoditelné ultrafialovým zářením než vzorky pacientů s nenádorovými nemocemi nebo vzorky zdravých lidí. "DNA lidí s rakovinou snáze podléhá poškození UV zářením než DNA jiných lidí," sdělila dr. Andersonová ve studii a dodala, že "test ukazuje na citlivost DNA vůči poškození."
Slibný první krok
V konkrétnějších detailech se poškození projevuje odtrháváním kousků DNA vlivem elektrického pole záření směrem k pozitivně nabitému konci pole. Pozorování tedy nevyžaduje žádné exotické technologie, a svého druhu by mohlo být relativně levné, zvláště při zapojení moderních metod rozpoznávání a detekce pohybu.
Nyní se vědci budou muset zaměřit na detailnější prozkoumávání vzorků nerakovinových pacientů. Těch totiž bylo mezi více než dvěma stovkami vzorků jenom deset, což otevírá prostor ke statistické chybě. Dobrou zprávou však je, že test se zdá být funkční i pro odhalování raných stádií rakoviny, jelikož vzorky budoucích pacientů sice netrpěly na stejnou míru poškození, přesto se však odlišovaly od zcela zdravých vzorků.
V současné době se již připravuje klinický test zaměřený na pacienty s rakovinou konečníku, který ukáže, jak spolehlivá metoda testování LGS skutečně je. Ačkoliv i v případě jeho úspěchu bude trvat ještě roky, než se LGS dostane do všeobecného užívání, dr. Andersonová se svými kolegy rozhodně k všeobecně použitelnému detekování rakoviny učinila velmi slibný první krok.
Ladislav Loukota