Elektronové mikroskopy pomáhají vypátrat pachatele trestných činů. Co konkrétně to znamená?
Znáte z nejrůznějších kriminálek. Od Miami po New York. Jen na Andělu to zatím chybí.
Pražská kriminalita a pražská kriminálka
Pražský kriminalistický ústav využívá při odhalování trestných činů pět elektronových mikroskopů, poslední dva zakoupil loni. Přístroje v hodnotě milionů korun slouží k analýze stop neviditelných pouhým okem, tedy například povýstřelových nebo povýbuchových zplodin, úlomků kovů či pigmentů uměleckých děl. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí ústavu Petra Srnková.
Forenzní mikroskopie představuje stále více využívanou metodu, která přispívá k usvědčení pachatelů. "Elektronový mikroskop je nenahraditelný v případech, kdy musíme stopu zajištěnou na místě činu detekovat, dokumentovat a určit její chemické složení, případně sledovat její morfologii a vnitřní stavbu," vysvětlila Srnková.
Čtyři mikroskopy dodala po výběrovém řízení česká firma Tescan, pátý má ústav už od roku 1988 od firmy CamScan.
Mikroskop za 10 milionů
První z letos zakoupených přístrojů, který se všemi doplňky a příslušenstvím vyšel na 10,5 milionu korun, slouží k automatické detekci částic povýstřelových zplodin a dalších mikrostop. Druhý mikroskop v celkové hodnotě zhruba 30 milionů korun je mimo jiné vybaven systémem pro detekci a analýzu minerálních fází.
Výrobce ke svým přístrojům uvádí, že umí analyzovat "neviditelné" částice v řádech mikrometrů, které zvládnou zvětšit až 500 000krát. Elektronové mikroskopy tak dokážou prokázat pravost obrazu, potvrdit, zda vůz při silniční nehodě svítil, vyzkoumat, zda smlouva nebyla dodatečně upravena, nebo určit, z jaké oblasti pocházejí zbytky hlíny z podrážky bot pachatele.
Na rozdíl od optických mikroskopů je výsledný snímek z elektronových mikroskopů pouze v šedých odstínech. I tak ale umožňuje zkoumat barvy.
ČTK