20. září 2018 06:00

Budeme pohánět drony donekonečna pomocí laseru

Jen málokterý vojenský plánovač dnes pochybuje o tom, že budoucnost válek patří dronům.

Nepůjde o žádné Terminátory – drony budou ještě setsakra dlouho hlavně doplňovat lidské válečníky a rozšiřovat jejich možnosti. Ve střednědlouhém horizontu se možná dočkáme i nasazení v tandemu, stroj vedle člověka proti jinému stroji vedle člověka. Aby se ale všechny podobné vize mohly naplnit, budou se vojáci muset ještě hodně činit. Strojům totiž dnes stále chybí dostatečné napájení. Slavná DARPA by to chtěla změnit s pomocí laseru.

Energie pro drony na cestě

DARPA není v oboru inovací žádný nováček, jako výzkumná agentura amerických ozbrojených složek má na triku i vynález, díky němuž tyto řádky čtete: internet. Ten začínal jako udělátko jménem ARPANet, jmenujíc se podle tehdejšího názvu DARPA, totiž ARPA. Tato "trefa do černého" učinila z DARPA futuristického prognostika, který má své prsty v celé řadě unikátních výzkumů. DARPA podporuje studie mozku i implantátů, ale také hledá způsoby, jak zefektivnit vojenské stroje. Drony nevyjímaje.

Nejnověji k tomu agentura chce využít bezpilotní solární letoun společnosti Silent Falcon UAS, který chce na dálku "dotankovávat" pomocí laseru. Takové doplnění baterií za letu může dron udržet ve vzduchu po neomezenou dobu, DARPA si však bezdrátového nabíjení slibuje víc než jen ušetření rotace bezpilotních letounů. Pentagon v minulosti několikrát vyjádřil zájem o další rozvoj elektricky poháněných vozidel, které by armádě zajistily vyšší nezávislost na fosilních palivech.

Bezdrátový přenos energie pomocí laseru mohl časem nejenom pohánět drony, ale na vyšší škále podobně napájet z vesmíru i baterie celých divizí. Uplatnění by metoda našla i v civilním sektoru – od bezdrátového napájení elektroniky či aut by při dostatečné efektivitě mohla metoda sloužit i pro nouzové aplikace, či dokonce pro dálkové vedení proudu nahradit dnešní rozvodnou síť.

Na počátku revoluce

Samo dosažení dostatečné efektivity je samozřejmě prozatím značně diskutabilní téma, minimálně DARPA se na tuto éru připravuje již nyní. Ne každému se však technologie bezdrátového přenosu líbí. Například miliardář Elon Musk se nechal v minulosti slyšet, že konverze podobného typu je zkrátka fyzikálně neefektivní. Musk mluvil zejména o kosmických solárních elektrárnách, které musejí foton přetransformovat v elektron, poté zase foton (pro laser), a na Zemi dojde opět na konverzi na elektron. Technicky vzato však problém platí pro jakýkoliv podobný přenos. Napájení kabelem je v tomto ohledu zkrátka lepším využitím vynaložené/získané energie.

Nakolik tedy bude experiment DARPA s laserovým napájením velkého dronu zlomový či nikoliv, teprve uvidíme. Je logické, že ne každý experiment pod hlavičkou DARPA dojde k aplikaci. Laserové napájení by přesto dílem vyřešilo dnešní nedokonalé baterie.

Text: Ladislav Loukota

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom