Unikátní záběry Země z posledních 37 let dokazují, že má lidstvo velký problém
Nová funkce aplikace Google Earth nám dává možnost nahlédnout na dopady lidské činnosti na planetu za posledních několik desetiletí. A není to hezký pohled.
Že se svět kolem nás mění rychleji, než bychom si přáli, si bolestně uvědomí asi každý dospělý, který se kdy prošel krajinou svého dětství. Jak obrovské tyto změny ve skutečnosti jsou a jak velké dopady má lidská činnost na naši planetu, jsme si ale donedávna uměli jen těžko představit.
Abychom takové věci opravdu dokázali pojmout a zpracovat, museli bychom je vidět stejně, jako vidíme domy, jež stojí na místě, kde si pamatujeme jen rozsáhlá pole. A právě to teď umožňuje nová funkce „Timelapse“ známé aplikace Google Earth.
Nástroj pro vzdělávání i záchranné akce
Google Earth je vlastně virtuální glóbus, který si možná pamatujete ještě jako Earth Viewer. Základní funkcí programu je, že si můžete prohlédnout Zemi jako ze satelitu. Můžete si ji naklonit, přiblížit ve vysokém rozlišení a dokonce ji sledovat i ve 3D. Jedná se o software z dílny společnosti Keyhole a Google jej od ní odkoupil před 17 lety. Kromě učitelů aplikaci využívají například organizace na ochranu zvířat a přírody, lidé, kteří se zabývají vyhledáváním a zneškodňováním min, nebo humanitární pracovníci. Nápomocná byla kupříkladu i po ničivém zemětřesení v Japonsku v roce 2011.
Funkce Timelapse ale cílí hlavně na běžného člověka a vzdělávací systém. „Je to nejlepší nástroj pro zobrazení světa, v němž žijeme,“ řekla ředitelka Google Earth Rebecca Moore. „Timelapse není o přiblížení, ale naopak o možnosti udělat krok zpět a podívat se na větší obrázek. Potřebujeme vidět, jak si náš jediný domov vede,“ dodala.
Miliony snímků z posledních 37 let
Časosběry jsou dostupné ve 3D a složené z více než 24 milionů satelitních snímků vyfocených mezi lety 1984 a 2020. Přiblížení je proto možné až do neskutečně velkých detailů, neboť fotky dohromady dávají jedinou 4,4 terapixelů velkou video-mozaiku. Jen pro představu, jeden terapixel je 1 milion megapixelů, přičemž ty nejlepší profesionální fotoaparáty mají dnes stále jen sensory s 30 megapixely.
Aby takové množství dat získala, spolupracovala společnost s NASA, americkou vědeckovýzkumnou agenturou US Geological Survey a s Evropskou vesmírnou agenturou. Vývojáři doufají, že Google Earth Timelapse pomůže lidem po celém světě pochopit devastující dopady různých průmyslových odvětví, jakými jsou těžba či rozsáhlá kácení pralesních ploch, mimo jiné na klimatické změny.
A je pravda, že některé obrázky jsou velmi šokující. Když se podíváte na Českou republiku, můžete kromě rozšiřujících se měst postřehnout například i stále výraznější vysychání půdy. To je ale jen slabý odvar toho, jakými změnami prošla například Brazílie nebo Grónsko.