Festival Týden mozku se letos dotkne digitálních technologií i parazitů

Druhý březnový týden bude patřit novinkám z výzkumu mozku, tipům, jak o něj pečovat a čemu se vyhýbat. Nebudou chybět ani cvičení, hry a výstavy. Akce letošní festivalu Týden mozku se odehrají po celé republice, jádrem je jako vždy cyklus přednášek (v budově Akademie věd na Národní v Praze).

Sto miliard neuronů, 75 % vody, přibližně 1,5 kg. Tvoří zhruba 2 % váhy těla, ale spotřebuje 20 % veškeré energie a v noci nespí. Lidský mozek, jeden z nejsložitějších orgánů, bude centrem akcí, které si po celý týden pro návštěvníky připravilo 38 institucí.

„Když jsme v roce 1998 s Týdnem mozku v návaznosti na celosvětovou kampaň Brain Awareness Week začínali, netušili jsme, jak se rozroste,“ říká neurovědec Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který tradici festivalu v Česku inicioval. „Výzkum mozku je velice rychlý a pro lidstvo naprosto zásadní, mám proto radost, že se o výsledky a úspěchy můžeme podělit s veřejností,“ dodává vědec.

Základem festivalu je série přednášek, kterou doplňují různé workshopy, debaty, hry i výstavy na různých místech republiky, včetně Brna, Plzně, Olomouce či Jihlavy.

Mrtvice, strach ze zvířat i digitální technologie

To, že mrtvice postihuje mozek, je obecně známá informace. Jak ji poznat a co dělat už méně. Natožpak, jak přesně vzniká. Součástí festivalu jsou hned dva praktické workshopy, které se jí budou věnovat. Odborníci také vysvětlí, kde se berou lidské strachy, zejména ten ze zvířat, a více akcí se zaměří na digitální technologie a jak je zkrotit, respektive co všudypřítomné displeje dělají s (nejen) dětským mozkem, jak nastavit zdravé hranice a digitální detox.

Nechybí ani oblíbené tréninky – ať už paměti nebo logiky – a zájemci si díky virtuální realitě vyzkouší, jak reagují na výšky, uzavřené prostory, ale i na nahromaděný nepořádek v domácnosti.

Novinky ve výzkumu

Koho zajímají nejnovější posuny v poznání mozku, neměl by vynechat přednášky o vlivu DNA traspozónů na vývoj a stárnutí mozku, o využití moderních technologií a umělé inteligence v léčbě Alzheimerovy choroby nebo o tom, jak se mozek novorozence ladí na mateřskou řeč. Letošní ročník také nabízí výsostně praktická zdravotnická témata, která pokrývají různé operace mozku a jejich zlepšování. V Opavě expertka popíše vliv návykových a toxických látek na činnost mozku a poruchy chování. Možná trochu nezvykle se do programu zapojují i biologové s přednáškou na téma Parazité jako nebezpeční vetřelci mozků.

Návštěvníci festivalu mají také možnost se zapojit do diskuze s odborníky. V Plzni se potkají s neurovědci, na Národní v Praze s vědci (Zeptej se vědce! live) i s novinářem Jiřím Burýškem (autor YouTube kanálu Jirka vysvětluje věci).

Kromě ústavů Akademie věd se zapojují univerzity či firmy. Partnery festivalu jsou společnost MGP, která zve i na přednášku „Jak zjistit a jak porazit Alzheimerovu nemoc“, a společnost Bioinova.

Vstup na všechny akce festivalu Týden mozku je zdarma, na některé je nutná rezervace. Všechny informace lze najít na webu www.tydenmozku.cz.

Festival je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.

Prima ZOOM je mediálním partnerem festivalu.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom