Rajský plyn zázračně léčí těžké deprese. Jak velkou dávku ale nesmíte překročit?
Léčba depresí pomocí rajského plynu vyvolává kontroverze, má však velmi slibné výsledky. Dávkování je ovšem klíčové.
Oxid dusný je bezbarvý, nehořlavý skleníkový plyn, který příjemně voní a sladce chutná a když ho lidé vdechují, většinou zpočátku zažijí nebývalou veselost, pak příjemný útlum a nakonec usnou. Proto se mu také říká rajský plyn. Stavy, které navozuje, jsou totiž až na výjimky příjemné.
Dlouhodobá nebo intenzivní inhalace nicméně člověka může i zabít; utlumí se totiž i dýchání a činnost srdce. Dřív se tento plyn používal jako anestetikum při operacích, v současnosti ještě najde využití v zubních ordinacích a v porodnictví. Že by se jeho inhalací daly řešit i deprese, to ale vědce napadlo teprve nedávno.
Slibné výsledky a nový experiment
V roce 2018 si výzkumníci ověřili, že vdechování oxidu dusného smíchaného napůl s kyslíkem dokáže depresivní stavy rychle zlepšit. Pacienty nicméně lékaři sledovali jen po dobu 24 hodin, takže nedokázali určit, jaké jsou dlouhodobé účinky rajského plynu. Substance měla navíc nepříjemné vedlejší efekty v podobě závratí, nevolnosti a útlumu.
Antidepresivní účinky byly ale tak slibné, že se vědci rozhodli připravit nový experiment. 24 pacientů, kterým na jejich duševní stavy běžná antidepresiva nepomáhala, si pozvali na celkem tři měsíce od sebe oddělené schůzky. Během jedné z nich jim podali už ověřenou směs kyslíku a rajského plynu v poměru 50 : 50, během druhé obsah oxidu dusného snížili na 25 procent a během třetí návštěvy dostali pacienti placebo. Samozřejmě bez toho, aniž by věděli, co přesně dané schůzce inhalují.
A single one-hour treatment with 25% #NitrousOxide – laughing gas – can relieve symptoms of treatment-resistant #depression for several weeks and with fewer side effects than higher doses, shows a new phase 2 trial from @nagelep1 and co. @UChicago https://t.co/kjdQfC5cdj pic.twitter.com/AaEPumLu5g
— Science Translational Medicine (@ScienceTM) June 10, 2021
Kde nepomáhají bězné léky
Závěry nejnovější studie publikované v magazínu Science Translational Medicine jsou celkově velmi slibné. Ukázaly, že pouhá hodina inhalace rajského plynu dokáže duševní stav zlepšit na celé čtyři týdny a je jen malý rozdíl v tom, jestli lékař použije 25procentní nebo 50procentní koncentraci plynu. Na vedlejší účinky ale nižší koncentrace plynu vliv měla, žádný z pacientů po ní například netrpěl nevolností.
Depresivní stavy dokázal plyn zlepšit minimálně o jednu kategorii (například ze závažné na mírnou) u 85 procent účastníků, přičemž u valné většiny z těchto lidí to bylo dokonce daleko více; plných 40 procent z těch, kdo zaznamenali zlepšení, se depresí úplně zbavilo. A připomeňme, že šlo o pacienty rezistentní vůči běžným antidepresivům.
Zatímco standardní léky na deprese nejčastěji interagují s receptory serotoninu v mozku, rajský plyn ovlivňuje NMDA receptory. Podobně pracuje i ketamin, ten má ale na organismus daleko výraznější tlumicí účinky. Pokud by se mírně koncentrovaný rajský plyn začal skutečně na odolné deprese běžně užívat, pacienti by se už krátce po inhalaci zvládli například bez problémů dovézt z lékařského zařízení autem domů.