Izraelská armáda vyšle do boje neviditelné vojáky. Proč na ně bude termovize krátká?
S vývojem moderní války je čím dál nutnější inovovat uniformy, které musí být schopné svého majitele skrýt i před nejmodernější technologií. Výrazný pokrok nyní učinili v Izraeli.
Izraelská armáda ve spolupráci se svými dodavateli vynalezla novou materiálovou matrici, z níž se začnou vyrábět speciální obleky i obyčejné uniformy pro vojáky. Systém Kit 300 společnosti Polaris Defense je založen na tepelném vizuálním maskování a podle dostupných informací využívá kombinaci kovů, mikrovláken a polymerů.
Přesný popis není z pochopitelných důvodů znám, výsledkem vzájemné snahy zmiňovaných subjektů ale má být dokonalé krytí vojáků před termokamerami, které se začaly hojně využívat nejen v noci coby náhrada infračervených noktovizorů, ale také ve dne za účelem odhalování vojáků či techniky za nejrůznějšími překážkami či v nepřehledném terénu.
Jak funguje termovize
Technologie termovize vytváří obraz objektu, zachycený skrze oku neviditelné infračervené záření, které je označované i za záření tepelné. Pokud objekt vyzařuje teplo, termokamera zobrazí jeho obraz, přičemž různé barvy představují různé relativní úrovně oné teploty. Termokamery tak mohou detekovat osoby, obrněná vozidla i letící letadla, a to bez nutnosti využívat infračervené reflektory. Překážkou nejsou například ani kouřové clony, přes které je termokamerou poměrně spolehlivě "vidět", což bylo úspěšně vyzkoušeno už v období studené války. Termokamery jsou ale používané stále častěji i běžnými vojáky, a proto se Izrael rozhodl jednat.
Nový oblek teplo nepropustí
Zmiňovaný systém Kit 300 zjednodušeně řečeno zabraňuje vyzařování lidského tepla, takže se při pohledu termokamerou neobjeví nic, případně jen nepatrné stopy, které je však možné snadno přehlédnout. Je samozřejmě otázkou, jak nepohodlný takový oblek musí pro vojáka být. Pokud se ale bavíme o efektivitě, Kit 300 by jí měl dosahovat na vysoké úrovni.
Z druhé strany je ale neustále nutné myslet na to, že neviditelnými se vojáci izraelské armády stanou jen pro popisované termokamery. Pouhým okem může být jednotka stále dobře viditelná, a proto se pracuje i na vizuální kamufláži, která rovněž prochází neustálým vývojem. Barevný soulad s prostředím, ve kterém probíhá operace, je pochopitelně základ, ke slovu ale přichází i nové materiály a postupy, které už na krátkou vzdálenost mohou netrénované oko ošálit. Klíč je například v tom, učinit látku nejen barevně co nejpodobnější pozadí, ale zaměřit se také na strukturu, případně míru "zmačkání", která působí v přírodě přirozeněji a vznikají tím například velmi realistické imitace kamenů. I tuto otázku Kit 300 řeší a nepochybně nastavuje nový směr.