Američané testují nejnovější jadernou raketu. Jak je silná v porovnání s bombou z Hirošimy?
Raketa GBSD je ve vývoji 5 let a americká armáda jí chce nahradit dosavadní střelu Minuteman ze 70. let minulého století.
Po pěti letech vývoje nové jaderné mezikontinentální střely oznámilo Ministerstvo obrany Spojených států předběžný termín prvních testů. Už na konci roku 2023 má stávající raketa LGM-30 Minuteman ve své nejmodernější, byť téměř pět desítek let staré verzi odpočítávat poslední aktivní roky a jednotlivé složky armády se začnou připravovat na dlouho očekávané přezbrojení. Rakety GBSD budou součástí tzv. jaderné triády USA, kam spadá nejen pozemní síla schopná odpalovat zmiňované rakety, ale také bombardéry B-2, resp. B-52 a jaderné ponorky třídy Ohio s raketami Trident II D-5.
Stávající rakety již nelze efektivně modernizovat
Rozpočet na vývoj GBSD byl před pěti lety stanoven na 61 miliard dolarů, kterými má být financován celý desetiletý projekt. V roce 2036 tak má po plánovaném tříletém testování dojít k nasazení více než 400 raket, byť je možné počítat s odkladem i navýšením rozpočtu. Na druhou stranu ale není v zájmu Pentagonu udržovat dosluhující rakety Minuteman v akceschopném stavu, protože náklady na údržbu se začínají povážlivě zvyšovat a v podstatě neexistuje efektivní způsob, jak Minuteman III dále modernizovat.
Co se týče GBSD, momentálně má raketa procházet revizí celkového návrhu ve vědeckých centrech společnosti Northrop Grumman. Za zmínku určitě stojí, že GBSD vzniká převážně digitálně, za pomoci pokročilých inženýrských technik, umožňujících testovat nejrůznější konfigurace a změny, aniž by bylo nutné skutečně odpalovat předfinální verze raket. Tímto způsobem mohli inženýři z Northrop Grumman otestovat přes šest miliard variant, což je číslo, ke kterému by se pochopitelně nebyli schopní při reálném testování prototypů ani velmi vzdáleně přiblížit.
The Final Environmental Assessment for the Ground Based Strategic Deterrent Test Program is now available. The GBSD will modernize the U.S. land-based ICBM missile systems.@AFGlobalStrike https://t.co/x5d0NiUOhp pic.twitter.com/mxzszkEgSR
— U.S. Air Force (@usairforce) June 17, 2021
Síla 330 000 tun TNT
A netestuje se pouze letová konfigurace, aerodynamika, pohon či stabilizační prvky, ale pochopitelně také účinnost vlastní nálože. GBSD bude vyzbrojena termonukleární hlavicí W87-1 se silou přesahující 330 000 tun TNT. Jen pro srovnání, atomová bomba, kterou Američané na sklonku druhé světové války svrhli na japonské město Hirošima, měla sílu „jen“ 15 kilotun. Jediným otazníkem, který momentálně visí ve vzduchu, je program modernizace raketových ponorek a nových jaderných bombardérů. Kritici GBSD poukazují, že i kvůli tomu vzrůstá rozpočet na armádu až příliš a volají po zrušení programu GBSD. Faktem ovšem je, že by stálo dalších přibližně 25 miliard dolarů obnovit Minuteman, který navíc letectvo do budoucna kvůli nespornému stáří odmítá.