10. listopadu 2020 13:45

Je to oficiální: Elektřina získaná ze Slunce je nejlevnější elektřinou v historii

Že by zásadní zlom pro fosilní paliva?

Solární energie je nyní nejlevnější formou elektřiny, kterou mohou energetické společnosti rozvíjet, uvádí ve své zprávě Mezinárodní energetická agentura (IEA). Podle agentury je to díky finanční politice a snadnějšímu přístupu k financování, které na různých místech světa podporují rozvoj obnovitelných zdrojů energie a dalších technologií šetrných k životnímu prostředí.

Solární energie je až o 50 % levnější, než se myslelo

Světový energetický výhled 2020 publikovaný IEA nabízí podle analýzy britského specializovaného serveru Carbon Brief do roku 2040 čtyři modely dalšího vývoje, přičemž u všech dochází k výraznému nárůstu obnovitelných zdrojů. Například hlavní scénář IEA počítá do roku 2040 s o 43 % vyšším solárním výkonem, než se očekávalo ještě v roce 2018. Nové údaje totiž ukazují, že solární energie je o 20 až 50 % levnější, než se myslelo.

Propočet závisí na údajích o financování ve srovnání s objemem výkonu solárních projektů. Přitom s tím, jak roste efektivita panelů a ceny základních solárních panelů stále klesají, získávají investoři stále lepší dohody na financování elektráren.

Mezinárodní energetická agentura původně předpokládala, že náklady na výrobu elektřiny u všech typů výroby elektřiny kolísají mezi 7–8 procenty v závislosti na rozvinutosti té které země. Po přezkoumání nových údajů ale IEA zjistila, že finanční náklady jsou v případě solárních systémů mnohem nižší – v Evropě a USA jsou to 2,6–5 procent, v Číně 4,4–5,5 procenta a 8,8–10 procent v Indii.

Kalkulace přitom zohledňuje výhradně náklady na výstavbu solární elektrárny a neřeší náklady na straně koncového spotřebitele nebo majitele elektrárny. Jde o správnou úvahu, protože právě cena na stavbu elektrárny je klíčovým faktorem, který stále velkou část světa drží na uhlí a plynu.

Se snižující se kapitálovou náročností celosvětově klesly náklady na solární energii na megawatt téměř úplně pod úroveň plynu i uhlí.

Elon Musk má jasno

Ještě dále jde vizionář Elon Musk, podle nějž je Slunce bezplatný fúzní reaktor na obloze, který každou sekundu přeměňuje na energii 4 miliony tun hmoty a může pohánět celou naši civilizaci. Jeho firmy už se sluneční energií pracují a s klesající cenou na stavbu solárních elektráren budou zřejmě do její výroby investovat mnohem více.

Technicky má Musk pravdu – Slunce je opravdu přirozeně fungující fúzní reaktor, který generuje až nepochopitelné množství energie. Země, která je chráněna hustou atmosférou, jíž udržuje náš vlastní vnitřní zdroj energie (tedy rotující dynamo našeho roztaveného železného jádra), je přitom jedinou vnitřní planetou sluneční soustavy s odpovídající ochranou před Sluncem.

Merkur i Mars jsou kosmickým zářením bombardováni bez jakékoliv ochrany a Venuše, obalená atmosférou připomínající aluminiovou izolační fólii, je jako černé auto za horkého slunečného dne na rozpáleném parkovišti.

Slunce vyvrhuje množství energie pracující s předponou, o níž jste nejspíš nikdy neslyšeli. Jde o 385 yotta wattů, což je 3,85 x 1026 wattů. Z toho zasáhnou Zemi asi dvě třetiny, takže na metr čtvereční povrchu naší planety nakonec dopadne asi 1 000 wattů. „Pokud by veškerá energie slunečního záření dopadající na povrch Země v Texasu mohla být přeměněna na elektřinu, bylo by to až 300násobek celkového výkonu všech elektráren na světě,“ uvedla k tomu univerzita v Tennessee.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský