Může COVID-19 způsobit problémy s erekcí? Lékaři našli koronavirus v penisu a představili výsledky první studie
Nemoc COVID-19 už dokázala napadnout různé části lidského těla od travicího traktu po mozek. Nyní se k nim přidávají i nejchoulostivější mužské partie.
O viru SARS-CoV-2, který způsobil pandemii nemoci COVID-19, už víme, že dokáže proniknout do plic, srdce, mozku i do trávicího traktu. Malá pilotní studie amerických vědců z lékařské univerzity v Miami, která vyšla v uznávaném vědeckém časopise World Journal of Men’s Health, teď ale potvrdila, že lze virus najít i v tkáních mužského pohlavního údu. A to i půl roku po prodělání nemoci. A aby toho nebylo málo, je vysoce pravděpodobné, že virus může ovlivnit funkčnost penisu, především pak jeho erekci.
#US researchers have for the first time demonstrated that #COVID19 can be present in the penis tissue long after men recover from the infection and lead to erectile dysfunction. pic.twitter.com/PbPp9MJhVY
— IANS (@ians_india) May 12, 2021
Útok na cévní systémy
Výzkumníci odebrali tkáně z penisu čtyř pacientů, kteří kvůli vážné poruše erekce podstoupili implantaci penilní protézy. Dva z nich onemocnění COVID-19 neprodělali vůbec a jejich vzorky byly čisté. Další dva covid chytili víc než šest měsíců před operací. První měl průběh lehký, druhý musel do nemocnice, virus se ale našel ve stejné míře u obou. Oba navíc uvedli, že než onemocněli, nikdy s erekcí problémy neměli.
Poškození, které virus v těchto případech způsobil, se celkem logicky týká krevních cév. SARS-CoV-2 poškozuje cévní systém mnoha tělních orgánů a penis, zdá se, není výjimkou. Erekce je přitom na správné funkci lokálního žilního systému přímo závislá, neboť je k ní potřeba zvýšený přítok krve do topořivého tělesa. Zároveň se však žíly, které krev zase z penisu odvádějí pryč, musí i uzavřít, aby se topořivé těleso naplnilo. A právě tento klíčový systém virus v případě dvou výše uvedených pacientů napadl.
Návštěva lékaře je nutná
Odborníci nyní chystají další studii s daleko větším vzorkem pacientů, aby svoje závěry zpřesnili a potvrdili. „Dosavadní poznatky ale celkem jasně naznačují, že potíže s erekcí mohou přímo souviset s prodělaným onemocněním COVID-19,“ uvedl autor studie, profesor Ranjith Ramasamy, který je zároveň ředitelem univerzitního programu urologické a reprodukční vědy. „Muži, u nichž se erektilní disfunkce po nemoci náhle objeví, by raději neměli váhat s návštěvou urologa,“ dodal.