Unikátní Železná kopule vs. rakety Kásám: Všechno podstatné, co potřebujete vědět o současném válčení v Izraeli
Tlaková nádoba státu Izrael, v němž se pokoušejí koexistovat Židé a Palestinci, se opakovaně ocitá na pokraji exploze. Tentokrát proti sofistikované obraně židovského státu vyslali extrémisté z Hamásu nejvíce raket od roku 2014.
Denní i noční oblohu nad jižním Izraelem, ale také třeba nad severněji položeným Tel Avivem, křižují kondenzační stopy desítek raket a osvětlují záblesky explozí. Vtíravý zvuk sirén žene obyvatele několikrát denně do stálých i provizorních krytů, ozývají se výbuchy. Do Železné kopule, jak Izraelci nazývají svůj protiraketový štít, buší stovky raket Kásám odpálených z pásma Gazy. Tak vypadá realita jednoho z mnoha izraelsko-plestinských konfliktů.
RAW FOOTAGE: This is the moment the Iron Dome intercepted a barrage of rockets over Tel Aviv and central Israel. pic.twitter.com/8jl8OTgWCl
— Israel Defense Forces (@IDF) May 11, 2021
Rakety Kásám – v jednoduchosti je síla
Pyrotechnické dovednosti a schopnost improvizace Arabům nikdy nescházely – ostatně Židé se o tom přesvědčili hned v první arabsko-izraelské válce v době vyhlášení státu Izrael v roce 1948. Rakety Kásám se ale poprvé objevily až v roce 2001 a palestinské militantní hnutí Hamás, které kontroluje pásmo Gazy, je od té doby neustále vylepšuje.
Kásám je jednoduchá dělostřelecká raketa odpalovaná z pozemní rampy, která může být případně nainstalovaná na korbě nákladního auta nebo pick-upu. Tělo rakety tvoří ocelová trubka, která má na jedné straně stabilizační křidélka, na straně druhé pak nálož. Pohání ji palivo ze směsi cukru a průmyslových hnojiv. Raketa je neřízená a tedy značně nepřesná podobně jako třeba rakety sovětských salvových raketometů z druhé světové války známých jako „kaťuša“.
raketa Kásám Zdroj: AP
Rakety Kásám jsou pojmenovány podle Brigád mučedníka Izuddína Kásáma, což je bojové křídlo palestinské islamistické strany Hamás. Mají různý dolet, obvykle od čtyř do 16 kilometrů, a mohou nést až 10kilogramovou nálož často doplněnou o kovové úlomky, které mají zvýšit ničivý účinek při dopadu.
Nepřesnost raket způsobuje, že některé z nich dopadají takzvaně do vlastních řad, tedy na arabské vesnice v pásmu Gazy. Jak pro CNN Prima News řekl český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický, jsou právě rakety Kásám častou příčinou zranění nebo úmrtí Palestinců.
Železná kopule nad Izraelem
Hamás je schopen najednou odpálit desítky a v krajním případě nízké stovky raket Kásám různých typů. Při poslední konfrontaci s Izraelem, která začala 10. května 2021, vzlétlo z pásma Gazy za tři dny nejméně 1 500 raket. Cílem těchto salv je zahltit a překonat izraelskou protiraketovou obranu, jejíž hlavní součástí je jedinečný systém nazývaný Železná kopule (Iron Dome).
iron dome 2 Zdroj: AP
Můžete si ho představit jako síť mobilních zařízení na odpalování raket, které se snaží zaměřit a sestřelit útočící palestinské rakety Kásám ještě ve vzduchu. Základem je citlivý sledovací radar, který zachycuje a sleduje dráhy letu raket a dělostřeleckých projektilů. Jeho data zpracovávají počítače v řídícím centru. Třetí a hlavní část systému představuje nezávislé odpalovací zařízení (zpravidla jich bývá na řídící centrum napojeno několik), které disponuje dvaceti antiraketami Tamir.
Ani izraelská protiraketová obrana ale není stoprocentní a odborníci se shodují, že štít přes všechnu svou dokonalost zachytí a zničí maximálně 85–90 procent útočících raket. Například v izraelském Aškelonu ležícím na pobřeží jen několik kilometrů od pásma Gazy napočítal štáb americké CNN na 50 výbuchů způsobených dopady raket, přičemž hned jedna z prvních salv odpálených Hamásem zasáhla i obytný dům a zabila dva Izraelce. O tři dny později už Izrael hlásil sedm mrtvých.
iron dome Zdroj: AP
Spirála nekončícího konfliktu
Etnické napětí rostlo v Jeruzalémě jako centru konfliktu po několik týdnů. V dubnu 2021 pochodovali centrem města krajně pravicoví Židé skandující „Smrt Arabům“. Davy Židů i Arabů na sebe vzápětí zaútočily. Z neděle 9. května na pondělí 10. května navíc Izrael oslavoval Den Jeruzaléma (Jom Jerušalajim), kterým si židovský stát připomíná obsazení východního Jeruzaléma v šestidenní válce v roce 1967.
Palestinské rozhořčení rostlo s tím, jak se blížila lhůta pro vyhoštění několika rodin z domovů ve čtvrti Šajch Džarrá ve východním Jeruzalémě. Následoval tvrdý zákrok izraelské policie proti Palestincům na jednom z nejposvátnějších míst islámu, v mešitě al-Aksá, nacházejícím se stejně jako Zeď nářků na Chrámové hoře. Policie údajně reagovala na házení kamení palestinskými demonstranty. Důsledkem ale bylo další kolo nekončící izraelsko-palestinské války konfrontace, kterou fakticky odstartovalo vyhlášení státu Izrael 14. května 1948.
Israel destroys a 13-story building in Gaza pic.twitter.com/McGxUWPQng
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) May 11, 2021
Na raketové útoky Hamásu reagoval Izrael odvetnými údery proti cílům v Gaze. Zatímco samohybné houfnice rozmístěné na jihu Izraele mají za úkol ostřelovat místa, odkud příslušníci Hamásu rakety Kásám odpalují, letectvo přesně mířenými údery likviduje sklady zbraní, dílny, kde se rakety vyrábějí a také úkryty vůdců Hamásu. Těmto úderům padlo za první čtyři dny ostřelování nejméně 83 Palestinců.