VIDEO: Neměl šanci! Hummer proti smrtícímu rotačnímu kanónu bojového letounu A-10 Thunderbolt
A-10 Thunderbolt II Zdroj: Airman Magazine public domain
Sledujte ostrou střelbu A-10 Thunderbolt II proti opancéřovanému vozidlu americké armády.
Americké letectvo provozuje celou řadu výcvikových středisek, kde si jeho příslušníci mohou otestovat schopnosti své i svých strojů. Jedním z těch nejmodernějších je The Saylor Creek Bombing Range v Idahu. Na 100 000 akrech se zkoušejí zbraně americké, spojenecké, ale i ty ukořistěné nepřátelům USA.
Tahle podívaná nezastará:
V areálu se nacházejí desítky staveb, které jsou přesnými kopiemi různých typů základen z celého světa. A právě v jedné z nich je první typ letounu letectva USA, od počátku navržený pro plnění úkolů přímé palebné podpory. Oficiální bojové jméno je odvozeno od letounu z druhé světové války P-47 Thunderbolt, který byl velmi efektivní při plnění stejných úkolů.
Právě v Idahu se odehrál souboj zabijáka A-10 přezdívaného Prase bradavičnaté a obstarožního Hummeru, který byl v tomto případě ovládaný na dálku. Simulace v reálném prostředí přesvědčivě ukázala, jak špičkovým strojem stále ještě A-10 je. Jeho 30mm kanón GAU-8 Avenger lehce obrněný vůz doslova vymazal ze světa.
A-10 jsou letouny primárně určené na boj proti pohyblivým cílům, takže testovat je na statických modelech nedává moc smysl. Naštěstí díky obrovskému pokroku ve vývoji dronů mohou Američané zkoušet jeho schopnosti na mobilních cílech, aniž by byl ohrožen jejich řidič/pilot. A přesně to se odehrálo v této situaci.
Humwee v afghánském terénu
Modernizační programy měly zajistit, že letouny A-10 budou součástí amerického letectva až do roku 2022. Poté by je měly nahradit stealth stíhačky F-35, které budou mít mnohem větší šance na přežití v prostředí s vyspělou protivzdušnou obranou. Americké letectvo však uvažuje i o nízkonákladové alternativě A-10 v podobě letadla Scorpion od firmy Textron AirLand nebo AT-6 od společnosti Beechcraft.