Nejsilnější nejaderná zbraň světa je připravena zničit Ukrajinu. Jak funguje a jaké páchá škody?
Lukáš Visingr o zoufalosti ruské armády
Vakuová bomba, zvaná také termobarická bomba, je obecně považována za nejsilnější nejadernou zbraň na světě. Nyní je připravena k útoku na Ukrajině. Popisujeme, jak funguje a jaké škody páchá.
Vakuové nebo také termobarické zbraně se vyvíjejí už od 2. světové války, jako první s nimi přišlo nacistické Německo. Jejich výhodou je větší síla oproti klasické výbušnině (TNT). V uzavřených prostorách, jako jsou domy či bunkry, mohou mít až dvojnásobnou účinnost. Exploze tří až čtyř kilogramů termobarické výbušniny by stačily ke kompletní likvidaci rodinného domu. Koho by nezabila tlaková vlna či žár výbuchu, ten by byl zabit či zraněn padajícími troskami.
The russian army has deployed the TOS-1 heavy flamethrower which shoots thermobaric rockets, the was South of Belgorod. pic.twitter.com/XCxMI3bNB3
— Frederik Pleitgen (@fpleitgenCNN) February 26, 2022
Otec všech bomb
Rusko dne 11. září 2007 ukázalo světu ohromnou explozi vyvolanou nejsilnější termobarickou bombou světa. Když podobnou zbraň jménem Matka všech bomb (MOAB) použily USA v Afghánistánu, stálo to život 90 bojovníků. Její síla se rovnala ekvivalentu 11 tun TNT.
Ruský „Otec všech bomb“ (FOAB) má podle serveru Business Insiner sílu 44 tun TNT. Vzhledem k tomu, že složení ruské výbušniny patří mezi přísně střežená tajemství, není přesně jasné, jak silný je její destruktivní účinek. Server nanowerk.com nicméně uvádí, že její součástí jsou i nanotechnologie. Převoz termobarických raketometů natočil i zpravodaj CNN Frederik Pleitgen.
TOS-1A Zdroj: profimedia.cz
Jak vakuové zbraně fungují?
Základem ničivého efektu je menší výbuch, který do vzduchu rozptýlí oblak prudce hořlavého materiálu, který se s minimálním zpožděním zapálí. Pro lidské oko jde o nerozeznatelný okamžik, takže vše vypadá jako jedna mohutná exploze. Kromě mohutné tlakové vlny, ničící v okolí vše živé i stavby, dochází po prudkém vyhoření rozptýlených částeček k vyhoření kyslíku v místě exploze a zpětné tlakové vlně. Tím je ničivý účinek exploze umocněný. Typické termobarické výbušniny obsahují 20–40 hmotnostních procent hořlavých částeček, jako je práškový hliník či hořčík.
Zahraniční zpravodajské služby zaznamenaly převoz termobarických zbraní na Ukrajinu. Přestože se mluví hlavně o bombách shazovaných z letadla, přičemž ty ruské jsou přizpůsobené tak, aby se vešly do pumovnice běžných strategických bombardérů, termobarické hlavice může mít i raketa vystřelená z raketometu TOS-1. I tyto raketomety se podle snímků zveřejněných na sociálních sítích na Ukrajinu přepravují.
Video exploze nejsilnější termobarické zbraně na světě