Telefony budou brzy umět holoprojekce jako ve Hvězdných válkách
Sice se ještě neví, jak revoluční technologie funguje, možná však na ní pracují největší harcovníci oboru.
Jedním z důvodů, proč řada lidí vkládá naděje (a peníze) do nového typu osobního počítače – totiž chytrých brýlí ve stylu Google Glass –, je především jejich možnost skrze iluzi trojrozměrného obrazu přímo před očima nabídnout mnohem větší displej než tradiční telefony. Totéž však slibuje i nová společnost z americké Kalifornie, nikoliv však pouze pro majitele brýlí, nýbrž pro všechny okolo. Ráda by totiž už přespříští rok uvedla funkční trojrozměrný hologram nikoliv nepodobný tomu z Hvězdných válek.
Projekce mimo obrazovku
Ona společnost nese jméno Ostendo Technologies a již nyní demonstrovala prototypy čipu a čočky menší než jeden centimetr, které zvládají dirigovat svit a jas mnoha LED diod a vytvořit projekci o 5000 dpi (pixel na palec), tedy dvacetkrát detailněji než kolik umí nynější displeje iPadů. Pro Ostendo jde však o pouhou zastávku na cestě k něčemu mnohem důležitějšímu – hologramu generovanému z jediného zdroje. Jeho první verzi mělo tu čest vidět několik novinářů na nedávné demonstraci, kraťoučké video o mrzké kvalitě pořízené na prezentaci může být prvním náhledem na to, co nás možná čeká.
Současné hologramy povětšinou umějí vytvořit iluzi trojrozměrného objektu jenom za použití komplikovaných optických iluzí, obvykle střetu dvou světelných bodů. K tomu je však potřeba více než jediného zdroje. Ostendo to slibuje změnit. „Představte si, že všechny obsahy uvidíte ve 3D – všechno vaše nakupování, vaše hry, zkrátka jakákoliv data,“ slibuje jeden ze zástupců Ostenda. Prozatím se sice máme příští rok těšit pouze na komerčně dostupnou 2D verzi projektoru (viz prototyp o 5000 dpi), Ostendo však slibuje, že finanční injekce americké armádní výzkumné instituce DARPA jí umožní již rok nato nasadit i 3D hologramy.
Společnost momentálně nesdělila, jak vlastně své hologramy, vycházející z jediného zdroje, vytváří. Není však první, která v dané oblasti intenzivně investuje do výzkumu. V červnu se rovněž rozběhla šuškanda, podle níž své hologramy podobné těm z Ostenda nabídne i Amazon a separátně rovněž Google. Pokud by to byla pravda, jistě by na nich pracovaly také jiní velcí hráči. V komerční sféře se například snaží uchytit holografická arkádová konzole nabízející trojrozměrné videohry jménem Voxiebox, zdá se však, že tato rovněž spoléhá na více než jeden zdroj. Voxiebox je však momentálně zoufale neznámou značkou.
Příliš mnoho otázek
S trochou nadsázky se tak dá říct, že k použitelnému hologramu z jediného zdroje by Ostenda musela přepsat současné zákony fyziky. I bez popírání optiky však technologie může mít řadu Achillových pat – dá se předpokládat, že v první generaci nabídne sledovatelnost jenom v určitých světelných podmínkách (například ve tmě či šeru), taktéž bude hltat baterii více než současné „tradiční displeje“. Při uživatele nejdůležitější nejspíše bude, že pro hypotetické hologramy není momentálně k dispozici ani žádný software.
Právě tyto trable zlomily vaz i předešlé snaze o 3D displeje užívané bez 3D brýlí. Teprve před třemi lety se společnosti jako HTC nebo LG snažily přijít s televizemi i smartphony, jež z určitého úhlu poskytovaly iluzi hloubky obrazu a trojrozměrnosti objektů. Krátká životnost baterií a minimum aplikací, které by vynahrazovaly problémy, však těmto snahám zasadily rychlý konec.
Ladislav Loukota