21. února 2022 13:30

Satelit objevil tajný most poblíž Černobylu. Může posloužit k ruské invazi na Ukrajinu

Nově objevený pontonový most unese tanky a nachází se jen 100 km od Kyjeva.

Ukrajinský Černobyl stojí u hranice s Běloruskem a oficiálně je neobydlenou oblastí. Přesto se na satelitních snímcích objevil objekt, který zaujal tajné služby i vojenské stratégy. Pontonový most přes řeku Pripjať míří k nedaleké ukrajinské hranici a unese vojenskou techniku. V místech, kde ještě nedávno bylo liduprázdno, se rychle začalo spekulovat o vojenské akci.

Napjatá situace se vyostřuje

Napjatá situace na rusko-ukrajinské a nově i na bělorusko-ukrajinské hranici má své historické pozadí. Prezident Putin anektoval část Ukrajiny, kterou stále podle mezinárodních pravidel okupuje, a tak není divu, že se Ukrajina východním směrem dívá se značnou nedůvěrou. Aktuální masivní koncentrace vojáků i těžké invazní techniky včetně tanků a dělostřelectva spolu s informacemi od tajných služeb ukazují na to, že invaze do Ukrajiny by mohla pokračovat.

Byť prezident Putin ohlásil „konec cvičení“ s tím, že se vojáci začnou stahovat, satelitní snímky ukazují na další posilování vojenské přítomnosti v krizové oblasti. Do už tak napjaté situace bylo hlášeno společné rusko-běloruské vojenské cvičení. Tím se „oficiálně“ do Běloruska dostali ruští vojáci. Obvykle mají vojenská cvičení pevně stanovený termín, ovšem v tomto případě běloruský prezident Lukašenko prohlásil, že „ruští vojáci tu zůstanou, jak dlouho bude třeba. Rozhodně tu zůstane munice.“ To nezní jako dobrá zpráva.

Nově postavený pontonový most, který se objevil v neobydlené oblasti pouhých šest kilometrů od ukrajinské hranice, tak jen zvyšuje nejistotu a napětí. Mostu si nejprve všimli analytici na satelitních snímcích a následně jej potvrdila ukrajinská rozvědka. Zveřejněním snímků inkriminovaného mostu se na veřejnost dostává informace, která by zůstala utajená. Most, přes který je možné se dostat na druhou stranu řeky těžkou techniku, je nejen v těsné blízkosti ukrajinské hranice, ale i sotva 100 km od Kyjeva, což je menší vzdálenost než z Prahy do Pardubic. Není přesně jasné, kolik ruských vojáků se u ukrajinské hranice shromáždilo, estonské výzvědné služby odhadují celkový počet na 170 000 vojáků.

Zveřejnění informací drží Rusko v šachu

Zveřejňování zpravodajských informací, zejména těch vojenského charakteru, vypadá na první pohled nelogicky. Běžně totiž patří mezi nejpřísněji střežená tajemství. Pokud se ale zveřejní informace o tom, že se někde koncentruje velké množství vojsk, stavějí polní nemocnice, zvyšuje množství vojenského, ale i lékařského materiálu včetně zásob infuzní krve, dává se tím všeobecně najevo, že situace se liší od běžného vojenského cvičení. V současnosti je elektronická rozvědka extrémně rozvinutá, takže události většího rozsahu v podstatě nejde utajit.

Pokud se někam – byť v rámci cvičení – pošle větší množství lidí a techniky, je nutné k nim dopravit jídlo i naftu. Je potřeba zajistit ubytování a parkování, což se nutně projeví v terénu. Celek pak zachytí na svých snímcích družice a následně je možné informace zveřejnit. Analytici jsou navíc schopní z dat zjistit datum, kdy videa či fotografie vznikly. Na internetu se objevuje celá řada podvržených videí k napjaté situaci u ukrajinských hranic a právě díky práci analytiků se prokázala jejich nepravost.

Záběry pontonového mostu v neobydlené oblasti poblíž hranic jsou jen jedním z mnoha střípků zpravodajských informací, jejichž zveřejněním se komplikuje možný útok. Špatně se totiž vede atak v místě a čase, o kterém se ví. V případě každého napadení je extrémně důležitým prvkem okamžik překvapení. Jenže toho je dnes čím dál těžší dosáhnout.

Zdroj: Leciánová A.: Formy outsourcingu kybernetického zpravodajství

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom