Patton nevelel jen tankům, ale také armádě kulisáků
Nafukovací tanky a kamiony splnily dvojí účel – zmátly Hitlera a vrátily oblíbeného, ale vzpurného generálporučíka George S. Pattona zpět do hry.
Jaro 1944 zastihlo tankové eso americké armády, generálporučíka George S. Pattona, v roli velitele nejpodivnější armády světa. V anglických hrabstvích Kent a Sussex se shromáždily tisíce letadel, tanků, nákladních aut a děl, jejichž jediným cílem bylo přesvědčit Hitlera, že k vylodění dojde naproti v Calais. Problém byl v tom, že tanky i kamiony byly nafukovací a letadla z kartonu a lepenky. Operace Bodyguard se zúčastnily reálné jednotky, jejich počty ale měly do invazních sil určených ke skutečnému vylodění hodně daleko.
Den D - pláž Omaha
Rozhodující facka
Poté, co v lazaretu v Itálii nafackoval americkému vojákovi, o němž si myslel, že simuluje, musel impulzivní Patton na čas odejít z aktivní služby. Bylo to nutné – veřejné mínění v USA se muselo uklidnit. Americké velení si ale uvědomovalo, že v Pattonovi má jednoho z nejlepších velitelů a rozhodně ho nechtělo nechat sedět doma.
Dostat Pattona zpět do hry se podařilo poměrně kuriózním způsobem. Na jaře 1944 se stal velitelem „armády duchů", která předstírala, že se chce vylodit ve Francii poblíž Calais. To samé si myslel i Adolf Hitler, který právě v okolí tohoto důležitého přístavu soustředil většinu mobilních tankových záloh určených k rozdrcení spojeneckého výsadku.
Co si takhle zahrát karty?
Patton se stal velitelem fiktivní americké 1. armádní skupiny, kterou tvořili především řemeslníci, kulisáci a výtvarníci sesbíraní ze všech koutů spojeneckého světa včetně Hollywoodu. Jejich úkolem bylo navrhnout, vyrobit a rozmístit tisíce maket skutečných bojových vozidel, letadel a vyloďovacích člunů tak, aby německý letecký průzkum neměl žádné pochyby o tom, že se hlavní vyloďovací síly soustřeďují právě naproti Calais.
Armáda duchů měla na jaře 1944 zmást Hitlera Zdroj: Pinterest.com
Součástí maskování byl čilý rádiový provoz a svou roli sehrála i osoba George S. Pattona. Američané by ho sem přece neposílali jen tak...
Sám Patton později vzpomínal na tuto misi se smíšenými pocity – koneckonců organizovat fiktivní porady, na kterých pak se svými třemi pobočníky hráli několik hodin karty, úplně neodpovídalo jeho soutěživé a sportovně naladěné nátuře (Patton v roce 1912 reprezentoval USA v moderním pětiboji na letních olympijských hrách ve Stockholmu).
Patton zůstal na místě i 6. června 1944, kdy se stovky kilometrů od Calais v Normandii vylodilo 160 000 spojeneckých vojáků, kteří tak otevřeli druhou frontu proti nacistickému Německu. Do bojů se znovu zapojil až 1. srpna 1944 jako velitel 3. americké armády.