Rekordní odstřelovač Wali zastřelí až 40 lidí denně. Na Ukrajině změní zbraň i strategii
Bývalý příslušník kanadské armády zasáhl cíl na vzdálenost 3,5 kilometrů a má kolem sebe pověst velezkušeného zabijáka. Na Ukrajině ale odstřelovací pušku vymění za jiné zbraně.
Když prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj na začátku března žádal dobrovolníky z ostatních zemí, aby přišli bojovat do jeho země proti Rusům, jako jeden z prvních se přihlásil Wali. Čtyřicetiletý odstřelovač a bývalý příslušník elitního 22. kanadského královského pluku je považován za jednoho z nejlepších sniperů na světě, což stvrzuje i rekordní vzdáleností, na kterou byl schopný trefit svůj cíl. V roce 2017 zneškodnil bojovníka Islámského státu ze vzdálenosti 3 540 metrů, čímž o více než jeden kilometr překonal dosavadní rekord britského odstřelovače Craiga Harrisona.
Kdo je Wali?
Na rozdíl od ostatních úspěšných sniperů se Wali nezdráhá ukazovat svou tvář. Díky veřejným vystoupením v kanadských a amerických pořadech, stejně jako díky své knize, se stal veřejně známou osobou a celosvětovým fenoménem. Přesto si chrání své civilní jméno, a to i s ohledem na přítelkyni, se kterou má ročního syna. Wali sloužil dvakrát v Afghánistánu a svou přezdívku si v zemi vysloužil mezi lety 2009–2011. V arabštině znamená ochránce, což nereflektuje jen jeho rekordní střelu, ale zejména množství zabitých nepřátel za den.
⚡️The most famous sniper "Wali" has arrived in #Ukraine to fight against occupiers
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
The average productivity of sniper is 7 men a day. On the front type like Ukrainian, productivity can reach up to 10. "Vali" can provide up to 40 deaths per day. pic.twitter.com/XDOibKxiQq
Jak uvádí zpravodajská agentura Nexta, odstřelovač v průměru zneškodní 7 protivníků denně. Během válečného konfliktu, který probíhá na Ukrajině, jich může být až 10. Ovšem Wali je schopný zabít až 40 nepřátel, což je jeden z mnoha důvodů, proč byl jeho přílet na Ukrajinu tak oslavován. „Byli tak šťastní, když jsme přijeli. A já jim tak moc chci pomoct. Lidem tu na hlavu padají bomby jen proto, že chtějí být Evropané a ne Rusové,“ řekl odstřelovač v rozhovoru pro kanadskou televizní stanici CBC. Přesto ještě několik dní před odletem do Polska, odkud pokračoval na Ukrajinu, soustředil veškerou svou pozornost na své zaměstnání programátora, sedět doma ale nedokázal.
Volání války
„Ještě před týdnem jsem programoval. Teď si beru ze skladu protitankovou raketu, abych zabíjel lidi. To je moje aktuální realita,“ dodal Wali. V porovnání s tím, co zažil v Afghánistánu a iráckém Kurdistánu v roce 2015 je ale pro Waliho na Ukrajině všechno jinak. Opouští svou ženu a dítě, které bez něj oslavilo první narozeniny. „Já vím, je to hrozné, ale když sleduji obraz zkázy na Ukrajině, vidím v hlavě svého syna trpícího a v nebezpečí,“ popisuje Wali své pocity pro list La Presse.
A přidává se i jeho manželka, která vysvětlila, že nedovolit jejímu partnerovi odjet bojovat na Ukrajinu, by bylo stejné, jako kdyby ho uvrhla do vězení. „Když jsem ho potkala, věděla jsem, že jsem se dostala do společnosti výjimečného člověka. Vždycky jsem věděla, že je možné, že zase odejde, s tím musím žít,“ dodala s dítětem v podpaží. Wali nicméně neodcestoval sám, takže se v boji proti Rusku může spolehnout na své spolubojovníky z kanadské armády, které ale rovněž nezmiňuje jejich civilním jménem.
Operace na Ukrajině
Wali po svém příletu věnuje kromě boje spoustu času také sociálním sítím. I díky nim se tak proslavil a jeho fanoušci hltají každý jeden deníkový zápis, který zveřejní na Facebooku. Ještě před vstupem do mezinárodních jednotek bojujících na území Ukrajiny sdílel fotografie z Ukrajiny a bylo pravděpodobné, že nebude dění přehlížet. Po příletu pak popisuje své každodenní zážitky, i když bývá přirozeně zdrženlivý stran informací o pohybu ukrajinských sil a strategie, kterou využívají v boji proti okupantům.
Je navíc zřejmé, že se Wali nezapojuje jen coby odstřelovač, ale jak uvedl v jednom z mnoha svých příspěvků, učí se úplně novému typu války. Je to ostatně důvod, proč odjel z Kanady jen s oblečením, očekával totiž, že dostane do ruky takovou zbraň, která bude v danou chvíli nejvhodnější. „Pravděpodobně nám na místě dají zbraně a pancéřové pláty. Dokonce očekávám, že to bude snadné, až neskutečné. Že nás zkrátka vezmou do skladu a řeknou – tady si poslužte,“ napsal Wali.
Dále vysvětlil, že vstup Ruska na území Ukrajiny se významně liší od povstaleckých válek, které zažil v Afghánistánu a Iráku. „Je to pohyblivá válka, konvenčnější, velmi mechanizovaná, kde každá strana má velmi dobře rozpoznatelnou uniformu,“ vysvětlil bývalý voják. „Ruská vojenská doktrína zahrnuje rozsáhlé používání děl a dělostřelecké palby. Před příchodem pěchoty srovnají terén se zemí pomocí bomb. Je to jiná realita,“ porovnal pak válečné konflikty Wali a dodal, že se bude muset naučit, jak sestřelit vrtulník nebo jak zničit tank.
The famous Canadian sniper "Wali" has arrived in Ukraine. He previously fought in Afghanistan and Iraq. pic.twitter.com/HXthqkOiPy
— S p r i n t e r (@SprinterFamily) March 8, 2022
Zatím poslední příspěvek sdílel Wali se svými fanoušky 10. března a jasně v něm uvádí, že na některých místech Ukrajiny dochází k obratu. Z obrany měst, zdrojů, elektráren a vojenských objektů se ukrajinská armáda pomalu nadechuje k vlastní ofenzívě a zřejmě se bude snažit ruskou armádu vytlačit ze země. Neplatí to ale pro všechna místa a i nadále platí, že města jako Černihiv nebo Mariupol zůstávají obklíčená.
„Nemohu sdělit příliš mnoho detailů, ale chci vám dát vědět, že zapojujeme průzkumné hlídky. Prvním krokem v boji je nepustit se do nepřítele bez plánu,“ říká Wali a naznačuje, že on a vojáci kolem něj budou shromažďovat informace před tím, než udeří. „Válka je jako boxerský zápas – než začnete bojovat, musíte se dívat a pravidelně dýchat,“ dodal elitní sniper.
Zdroj: CBC