10. dubna 2024 16:15
Martin Kolář

Německo pokračuje v modernizaci armády. Nové lodě a obrněnci budou stát 177 miliard korun

Německo objedná dvojici lodí pro armádu a stovky obrněných vozidel v celkové hodnotě až sedmi miliard eur (177 miliard Kč). Informuje o tom dnes agentura Bloomberg, podle níž tak spolková vláda pokračuje v obnově ozbrojených sil.

Berlín podle Bloombergu, který se odvolává na zdroje obeznámené s plány německého kabinetu, ještě v tomto čtvrtletí využije opci na nákup dvou dalších fregat třídy F126 za zhruba tři miliardy eur (76 miliard Kč). Celkem tak německé námořnictvo bude mít k dispozici šest těchto plavidel.

Vláda kancléře Olafa Scholze počítá také s objednávkou až 900 obrněných transportérů Fuchs za až čtyři miliardy eur (101 miliard Kč). Dodávány budou od roku 2025.

Mluvčí německého ministerstva obrany aktuální informace Bloombergu zatím nekomentoval.

Investice do modernizace armády

Rozsáhlé investice, které bude ještě muset schválit Spolkový sněm, jsou součástí německých snah o modernizaci bundeswehru, které vyvolala ruská invaze na Ukrajinu. Nedlouho po ruském útoku Scholz představil zvláštní fond o objemu 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč) na modernizaci armády, který doplňuje běžný roční rozpočet na obranu ve výši přibližně 52 miliard eur (1,3 bilionu Kč).

Německu se i díky zvláštnímu fondu podařilo splnit závazek NATO vydávat na obranu nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu. Spolkový kancléř slíbil, že v tom bude země pokračovat i poté, co zvláštní fond, který stojí mimo státní rozpočet, bude v roce 2027 vyčerpán.

Čtěte také: Německo se potýká s prudkým nárůstem kriminality u mladých cizinců, přiznala ministryně

Tyto plány ale může výrazně zkomplikovat takzvaná dluhová brzda, což je ústavní opatření, které brání rychlému zadlužování země. Ministr obrany Boris Pistorius se v rozhovoru s televizí ZDF vyslovil pro to, aby se u dluhové brzdy zvážila výjimka týkající se vnitřní a vnější bezpečnosti. Potřeby armády se podle ministra nedají pokrýt jen z úspor na jiných místech, a proto bude tato nebo příští vláda zřejmě muset mluvit i o možnosti dalších půjček a vyššího zadlužení.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Video, které jste mohli minout: Nacistický symbol na dresu? Německo řeší podivné čtyřky, číslo 44 společnost stáhla z prodeje

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Sdílejte článek
Štítky armáda Německo Berlín NATO Olaf Scholz Německý spolkový sněm ruská invaze na Ukrajinu Německá armáda Boris Pistorius

Populární filmy na Prima Zoom