Nejslavnější maskáče v dějinách: naučte se je rozeznávat!
Co stát, to jiné maskování. Ale dokážete je rozeznat? A víte, kde se jaké používá?
Druhů maskáčů existuje opravdu nepřeberné množství. Tady jsou ty nejrozšířenější, které se buď používaly v dějinách nejvíc, anebo mají největší budoucnost.
Současně v pravé polovině fotky můžete vždy vidět, jak se to dané maskování dá použít v civilním životě:
Brushtroke:
Toto maskování byo vynalezeno britskými vojáky ze speciálních jednotek (především výsadkáři) v době II. světové války. Vznikalo to, že si výsadkáři před seskokem malovali přes khaki uniformy dlouhými tahy různé barevné skvrny. Díky tomu mohl mít každý voják originální vzor, který se vždy přizpůsoboval svému okolí. Používal se ještě v 60. letech 20. století…
Tigerstripe:
„Tygří pruhy“ jsou vlastně jen variantou předchozího maskování, se kterou přišla vietnamská armáda. Původně šlo o kopii francouzského maskování, ale s přihlédnutím k lokálním podmínkám. Černá s hnědou v tomto vzoru se ukázaly překvapivě účinnými v tropických, bambusem tvořených pralesích, které tvořily většinu bojového prostoru války ve Vietnamu. Toto maskování bylo tak dobré, že ke konci války ho už používali i vojáci američtí…
Duck Hunter
„Lovec kachen“ byl oblíbený – překvapení, že – hlavně mezi lovci kachen. Původně šlo ale o americké maskování vzoru US M1942. Používali ho za II. světové války vojáci na bojištích Tichého oceánu, kde se výborně hodilo v bažinách i na zarostlých plážích.
ERDL
Základem všech uniforem západních vojáků v druhé polovině 20. století je právě tento vzor. Vznikl roku 1948, kdy ho jakožto univerzální vzor vytvořilo oddělení Engineer Research and Development Laboratory (ERDL), po němž také uniforma dostala své jméno. Měl být účinný především v lesích mírného pásma, což naznačovalo, kdo bude největším nepřítelem US Army…
US Woodland
Nejslavnější maskáče 20. století! Čeští trampové se po nich mohli utlouct, dodnes je milují partyzáni i další nezávislí bojovníci celého světa. Ale hlavně je podle odhadů dodnes nosí čtvrtina armád světa! Americká armáda je používala u většiny svých jednotek v letech 1981–2006.
Raindrop
Se vzorem napodobujícím dešťové kapky poprvé experimentovalo německé letectvo za II. světové války. Ale slavným se stalo až v dobách studené války, kdy ho v této podobě využívala řada armád Varšavské smlouvy.
Chocolate Chip
„Čokoládový čips“ vymysleli američtí inženýři a na uniformu ho využili v roce 1981. Pojmenovali ho podle černých skvrn, které mají připomínat kameny. Stalo se oblíbeným především v pouštním prostředí a přejala ho celá řada armád, hlavně v Africe.
Splinter
Třísky napodobují popadaný lesní porost, ideální jsou v prostředí se smíšenými a jehličnatými lesy. Také tento vzor pochází z dílem německého letectva ve II. světové válce. Jeho oficiální popis zní „vzor připomínající rozbité skleněné střepy“. V armádách se po konci války prakticky přestal používat, ale zase si ho oblíbili designéři.
Flecktarn
Tento maskovací vzor vyhrál v tehdejším Západním Německu armádní soutěž o nejlepší kamufláž. Od 70. let se v Evropě používal stejně často jako Woodland ve Spojených státech.
Multicam
Jeden z nejlepších univerzálních vzorů kamufláže byl vyvinut soukromou společností Crye Protection pro americké vojáky v Afghánistánu roku 2003. V této zemi totiž panují extrémní klimatické podmínky, které nutí vojáky jeden den bojovat ve sněhu a druhý den v poušti. Tento vzor napodobující kůži leguána se skládá z několika stovek vrstev, takže pozorovatel vidí jen barvy, které jsou nejčastější v okolí.
CADPAT
První digitálním maskováním na světě se stal roku 1996 kanadský CADPAT. Digitální maskování je založené na skládání malých pixelů, díky nimž jsou hrany skvrn mnohem více rozostřené. Voják vybavený digitální kamufláží je tedy mnohem méně rozeznatelný.
MARPAT
Američané si digitální kamufláž vyzkoušeli roku 2001, kdy mariňáci vyfasovali MARPAT. Jde o digitální verzi klasického Woodlandu. Američané sice tvrdí, že jde o zcela originální design, ve skutečnosti je ale inspirace kanadským vzorem víc než patrná…