Na plášti neviditelnosti pracují – Slováci! Už mají funkční prototyp
Vědci pracují na plášti, který bude simulovat podmínky v kosmu.
Slovenští vědci ve spolupráci s kolegy z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pracují na vytvoření takzvaného pláště neviditelnosti, který by zcela dokázal ukrýt objekty před magnetickým polem. Získané poznatky plánují využít na simulaci podmínek v kosmu. Novinářům to dnes řekl vědec Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu Slovenské akademie věd (SAV).
Připravovaným pláštěm magnetické neviditelnosti chtějí vědci zkoumat vliv chybějícího magnetického pole na lidi a zvířata. "Na zemi působí magnetické pole na každého člověka, v kosmu nikoliv," poznamenal Gömöry. Dodal, že jiné výzkumy odstínění magnetického pole se podle něj zaměřily například na využití těchto poznatků na snížení koroze železa při jeho použití ve stavebnictví.
"Mimo pláště je magnetické pole neviditelné. V principu se to dá udělat, ale ještě to není dokonalé. V realitě se nám to ještě nepodařilo – magnetické pole je blízké nule, ale zcela nulové není," řekl Gömöry o dosavadních výsledcích zkoumání, během kterého vědci dokázali snížit sílu magnetického pole desetmilionkrát.
Magnetický plášť neviditelnosti sestává ze dvou vrstev, a to z feromagnetického a supravodivého materiálu, přičemž uvnitř ukrytý kovový předmět se stává neviditelným pro magnetické záření, jako například pro detektory kovů.
Malý plášť magnetické neviditelnosti o délce a průměru zhruba jeden centimetr tým vědců za účasti pracovníků SAV otestoval už v minulosti, původní odhady o jeho využití ve zdravotnictví se podle Gömöryho ale nepotvrdily. Vědci dříve zmiňovali, že objev by mohl pomoci pacientům s kardiostimulátorem, kteří potřebují podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí. Gömöry nyní uvedl, že pro tyto případy existuje levnější způsob ochrany.
ČTK