Mořský přízrak jménem Ghost bude slídit, špehovat, hlídat i zabíjet
Americké námořní síly v posledních letech čelí novému druhu hrozby. Jejich plavidla se nemusejí obávat rovnocenných protivníků, ale nečekaných teroristických ataků.
Velké válečné lodě Spojených států, ale i dalších mocností, jsou stavěné pro bojová střetnutí se stejně silnými soupeři na otevřených mořích. Jenže válka proti terorismu přináší úplně jiná rizika...
Geriloví bojovníci používají malá rychlá plavidla, často po okraj naplněná výbušninami, a útočí s nimi v přístavech a místech, kde se bojový potenciál velkých lodí nedá použít. Příkladem může být případ amerického torpédoborce UUS Cole z října roku 2000. Tehdy měl v přístavu Aden zastávku kvůli doplnění paliva, ovšem v nestřeženou chvíli k jeho boku přirazil malý rychlý člun řízený příslušníky Al-Káidy naložený výbušninami. Následná exploze loď vážně poškodila a zahynulo při ní 17 námořníků.
Proti nenadálým teroristickým přepadům jsou vhodné malé, velmi rychlé a silně vyzbrojené hlídkové lodě. Přesně s takovou přišla i firma Juliet Marine Systems, ovšem už na první pohled nejde o jen tak obyčejné plavidlo. Konstruktéři postavili velmi rychlý, ale zároveň velmi obratný stroj vhodný pro operace v pobřežních vodách i v přístavech a dali mu příznačné jméno Ghost (Přízrak). Když Ghost stojí na místě, vypadá jako podivná neškodná kachna se schlíplými křídly, ale zdání klame. Jde totiž o revoluční konstrukci s prvky stealth (tady s nízkou odrazivostí radarových paprsků). Podle tvůrců Ghost představuje kombinaci „neviditelné“ stíhačky a útočného vrtulníku zabalenou do kabátu námořního plavidla.
Revoluční není ani tak trup tvarovaný podle pravidel stealth technologie, ta se u lodí uplatňuje již několik let. Jde především o systém podvodních plováků a nosných pylonů. Ty při plavbě vytvářejí daleko menší hydrodynamický odpor než klasický lodní trup, takže Ghost se může pohybovat nevídanými rychlostmi, tedy i třikrát rychleji, než běžné hlídkové čluny zavedené u amerického námořnictva a pobřežní stráže. Konstrukce trupu navíc usnadňuje a urychluje střídání posádky i doplňovaní paliva, munice a zásob. Ghost je zatím pouze technologickým demonstrátorem, nicméně výrobce jej nabízí americkým ozbrojeným silám jako ideální platformu pro operace v pobřežních vodách, pro mise speciálních jednotek, pro patrolování v přístavech, ústí řek či v oblastech s členitým pobřežím. Byl by to ideální nástroj proti teroristickým aktivitám na moři nebo třeba i proti pašerákům.
Ghost ovšem nenabízí jen vysokou rychlost a stealth vlastnosti. Dostal do vínku i špičkové elektronické průzkumné, odposlouchávací a detekční vybavení, stejně tak i hlavňovou a raketovou výzbroj, což je pro hlídkování a ničení skrytých hrozeb klíčové. Může tedy sloužit i v roli předsunutých očí a uší velkých lodí. Navíc je navržen tak, aby mohl fungovat i v bezposádkovém režimu, tedy řízený na dálku z pozemního velitelského stanoviště či jiné lodě.
Ghost je schopen operovat na moři až 30 dní bez nutnosti doplňovat zásoby či palivo. Pohání jej dva turbínové motory T53-703 ukryté v plovácích, na které jsou napojeny dvě podvodní vrtule s extrémně tichým chodem. Zajímavé je, že se pylony, na nichž jsou podvodní plováky uchyceny, z vody vynořují až při rychlostech vyšších než 15 km/h. Díky nim pak může loď plout velmi rychle i ve vlnách o výšce tří metrů. Ohromující je i maximální rychlost, Ghost prý při zkouškách dosáhl hodnoty přes 90 km/h.
Vývoj Ghostu začal v roce 2008 a šlo o vlastní aktivitu firmy Juliet Marine Systems, která konstrukční práce hradila ze svého. Prototyp byl dokončen o dva roky později a od té doby probíhají náročné zkoušky. Výrobce plánuje, že z Ghostu by posléze mohlo vzniknout větší plavidlo o délce 46 m nazývané pracovně Super Ghost. Zájem o něj už nyní projevuje kromě amerického námořnictva i velitelství speciálních operací a další výzbrojní agentury, včetně zahraničních.
DP