4. října 2020 10:00

Adolf Hitler byl milionář, který neplatil daně. Německo mu odpustilo statisíce marek

Poté, co se Adolf Hitler stal kancléřem, mu Německo zásadním způsobem zjednodušilo účetnictví. Nikdo si nedovolil po něm chtít daně.

Hitler se díky své ve vězení napsané knize stal boháčem. Jeho kniha vydělala miliony. Otázkou je, zdali vůdce zisk zdanil.

1 200 korun

Aktuálně se cena této knihy pohybuje kolem 1 200 korun,“ odpověděl severočeský kriminalista (redakce jeho jméno zná) na otázku, kolik stojí konkrétní výtisk Hitlerovy knihy Mein Kampf z roku 1942. „Nejedná se o žádnou vzácnost, v té době dostávaly německé manželské páry Hitlerovo dílko jako svatební dar,“ dodal. Tím vlastně potvrdil, že ve své době šlo o jednu z nejprodávanějších knih, která měla být původně autorovým vyznáním a politickým manifestem určeným stoupencům národního socialismu. Následně se stala skutečným bestsellerem v původním smyslu daného slova, tedy nejlépe prodávanou knihou. Šla nejen do obřadních síní, ale i do válečné vřavy, měl ji mít každý voják odjíždějící na frontu.

Rakušák Hitler

„To, že mi osud určil jako rodiště Braunau an Inn, považuji dnes za předurčení šťastné. Toto městečko leží přece na hranici oněch dvou německých států, jejichž opětné spojení se alespoň nám mladým jeví jako životní úkol, který musíme uskutečňovat všemi prostředky!“ První slova z první kapitoly plánují anšlus Rakouska a jak historie (i ta československá) ukázala, nezůstalo jen u něj. Kniha se stala „biblí“ nacionálního socialismu, a kdyby vůdce nespáchal 30. dubna 1945 ve svém bunkru sebevraždu, na podílu ze zisku by pobíral tantiémy ještě dnes.

Milionář v bunkru

V Adolfu Hitlerovi, ke konci války shrbeném, nemocném, poraženém muži, je těžké vidět milionáře. Jenže Hitler z prodeje knihy do roku 1933 vydělal přibližně 1,2 milionu říšských marek, což je ekvivalent 4 714 299 EUR v roce 2009. Tehdejší průměrný roční příjem učitele byl přibližně 4 800 marek, což opět v přepočtu k cenám v roce 2009 činilo 18 857 EUR.

Dlužník

Pokud by vše šlo podle práva, autor knihy Mein Kampf by se sice stal boháčem, ale zároveň by zaplatil státu poměrně slušnou daň. Jenže Hitler se stal kancléřem a de facto diktátorem, takže se rozhodl daň neplatit, čímž mu vůči Německu vznikl dluh 405 500 říšských marek. Pokud bychom to přepočetli na finanční ekvivalent v roce 2015, jednalo by se o částku 1,4 milionu EUR z prodeje asi 240 000 výtisků. Následně mu byl dluh prominut. Podle The Guardian se v Německu vytisklo kolem 12,4 milionů kopií knihy, která ovlivnila stovky milionů lidí. Co z toho mělo samotné Německo? Prohranou válku a nezaplacený dluh na daních.

Vůdcova daňová politika

Pokud se na vůdce německého národa a daně podíváme širším pohledem, ukáže se, že se nejvyšší státní představitel dočkal odpuštění i v jiných oblastech. Například nový ústavní výklad odpustil hlavě státu nejen daně z platu, ale i celou řadu dalších daní.

Jakkoliv byl tehdy daňový systém komplikovaný a Hitler si na byrokracii včetně té daňové často stěžoval, sám by měl díky osvobození od daní finančně dobře prosperovat. Ještě za jeho života však říšská marka zcela ztratila cenu a konečné vítězství, které tak často a hlasitě proklamoval, si za peníze samozřejmě nekoupil...

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom