15. března 2022 11:15

Jak zabíjejí fosforové bomby? Popáleniny až na kost jsou jen začátek

Bílý fosfor má na bojišti celou řadu zákeřných využití. Utrpení po zásahu je obrovské.

Fosfor najdeme ve třech modifikacích: černé, červené a bílé. Nejstálejší variantou je právě černá, která je nehořlavá. Červený fosfor už hořlavý je a jeho teplota vznícení se pohybuje okolo 260 °C. Bílý fosfor je pak variantou nejreaktivnější, která má na vzduchu sklon k samovznícení. Ostatně ke vznícení stačí již velmi nízké teploty od 30 do 50 °C. Hořící bílý fosfor navíc běžnými metodami hašení nejde uhasit, proto se stal tak hrozivou zápalnou zbraní.

Osvětlit, zapálit nebo ukrýt

Plošné zakázání fosforové munice na bojištích není možné, neboť se využívá například k osvětlování či jako kouřové granáty k zamaskování pohybu a znemožnění přesného nepřátelského zamíření. Zatímco kouřová a osvětlovací munice se bere jako běžná součást bojových operací, zápalná fosforová munice použitá proti živým cílům se stala kvůli mezinárodním dohodám zakázanou.

Války s fosforem

Jako první měli bílý fosfor coby zápalnou látku použít v 19. století irští nacionalisté, ale záhy se látka stala objektem zájmu vojenských stratégů. Během 1. světové války se už ve Velké Británii vyráběly jak zápalné fosforové bomby, tak minometné granáty. Podobně byl fosfor použit během druhé světové války, a to jak na evropských, tak tichomořských bojištích. Proti civilistům byla látka použita i v Koreji a Vietnamu. Tam byla používána v rámci plošného bombardování. Fosforové ruční granáty pak sloužily k vypalování podzemních úkrytů.

I když byla fosforová munice odsuzována, k jejímu opakovanému použití došlo rovněž v Iráku, Gaze i Bosně.

Munice s bílým fosforem způsobuje zvláště těžká zranění, včetně chemických popálenin až na kost. Rány kontaminované bílým fosforem se mohou znovu vznítit o několik dní později, když jsou odstraněny obvazy, způsobit otravu, která vede k selhání orgánů a smrti, a vést k celoživotním zdravotním problémům,“ píše na svých stránkách Organizace pro lidská práva (HRW).

ZDROJ: HRW

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom