Unikátní video odhaluje špionské aktivity Hitlerovy milenky. Proč vůdce poslal Evu Braunovou na Island?
Island byl za druhé světové války neutrální zemí. Přesto se jednalo o strategické místo, které chtěli mít Spojenci i samotný Hitler pod dohledem.
Island je ze strategického hlediska svou polohou mezi Evropou a Amerikou extrémně důležitý, což věděl i Adolf Hitler. Když Island na počátku 2. světové války vyhlásil neutralitu, vyhnul se elegantně německé okupaci. Přesto přetrvávají otazníky, zdali Spojenci invazí na Island nepřetnuli Hitlerovi tajné plány. Na Island totiž v roce 1939 vyslal s kamerou mimo jiné svou milenku Evu Braunovou, která zde pořídila unikátní materiál.
Obhlídky Islandu
Braunová záběry pořídila z výletní lodi s anglicky znějícím jménem Milwaukee. Některé jsou barevné, jiné pouze černobílé, což je vysvětlitelné tím, že barevný film byl tehdy nesmírně drahý. Na snímcích vládne mírová atmosféra, byť vlajky se svastikou jasně naznačují, kdo na lodi vládne. Záběry rovněž zaznamenávají lokální islandský život včetně tryskání populárního gejzíru Strokkur.
Může se zdát, že se jedná pouze o turistické záběry, ostatně Braunová byla nadšenou fotografkou a kameramankou, která pomáhala Hitlerovi budovat jeho pozitivní obraz. Zároveň se však nejednalo o milenku, která by nebyla seznámena s vůdcovými plány. Braunová se Hitlerovou milenkou stala již v říjnu 1931 a věděla mimo jiné to, že se její muž chystá napadnout Československo. Měla rovněž blízko k úzkému vedení nacistického režimu. Rozhodně se tedy nabízí možnost, že Braunová byla použita jako nenápadný špion. Ostatně Němci měli dobrou rozvědku a dodnes není jasné, zda nevěděli, že se pod názvem Operace Fork na Island chystá spojenecká invaze, která proběhla 10. května 1940.
Eva Braun, Hitler’s wife, had a dog named Stasi... pic.twitter.com/JhLrGCJqnJ
— Klaas Meijer (@klaasm67) April 30, 2021
Špionský turismus
Vydávání se za turisty v nepřátelských nebo neutralitu vyhlašujících zemích navíc bylo běžným trikem špionů, kteří nemuseli nutně podnikat záškodnické akce. Mnohdy zjišťovali jen náladu obyvatel, počty lodí či provoz v přístavech. Dalšími činnostmi bylo setkávání se s dalšími agenty v utajení či doručování a vyzvedávání zásilek z tajných schránek. Turista s kamerou či fotoaparátem byl pro tyto aktivity nejjednodušším krytím.
Ani výletní parník Milwaukee, který dostal Evu Braunovou na Island, nebyl zcela nevinným plavidlem. Byl sice vyroben firmou Blohm & Voss v Hamburku-Steinwerder pro severoamerickou dopravu, mezi pasažéry však často byli příslušníci nacistické organizace Kraft durch Freude (KdF), které se přezdívalo Hitlerova cestovka. Od roku 1940 až do konce války loď přestala být využívána pro výletní plavby, neboť sloužila jako nemocniční loď německého námořnictva.