Eva Braunová toužila po moci. O sebevraždu se nepokusila až v bunkru s Hitlerem
100 dní do kapitulace 1 - Eva Braunová
Adolf Hitler měl kolem sebe spoustu vypočítavých spojenců i zcela zaslepených fanatiků. Tím největším byla jeho dlouholetá milenka Eva Braunová.
Hitler miloval mladé dívky, především pak ty kolem věku 18 let, které byly dle jeho slov dokonale tvárné a poddajné. Není divu, že mu v roce 1929, dávno před tím, než rozpoutal druhou světovou válku, padla do oka zaměstnankyně fotoateliéru propagandisty Heinricha Hoffmanna Eva Braunová. Tehdy jí bylo teprve 17 let, Hitlerovu vůdčímu šarmu velmi rychle podlehla.
Milenka toužící po pozornosti
Oficiálně se stala Hitlerovou milenkou v říjnu 1931 poté, co spáchala sebevraždu jeho neteř Geli Raubalová, se kterou udržoval poměr. Ano, sebevraždy se kolem vůdce nacistů objevovaly dávno před tím, než se pustil do vyhlazování Židů a srovnal se zemí polovinu Evropy. Braunová však neměla na růžích ustláno a především Hitlerovi blízcí měli obavu, že by milostný poměr mohl narušit Hitlerovu auru silného a sebevědomého führera.
Braunová svou – mírně řečeno – mrzkou pozici v Hitlerově životě, kdy byl jejich vztah přísně držen v tajnosti, těžce nesla a v 19 letech se na podzim roku 1932 pokusila poprvé zabít, byť podle historiků pokus nemyslela zcela vážně. Mířila tehdy na srdce, nakonec ale skončila jen s mírným poraněním krku. Hitler však reagoval a pořídil jí nový byt. V následujícím roce již byl Hitler zvolen německým kancléřem a Braunová konečně dosáhla vyšší pozice po boku svého budoucího chotě.
Adolf Hitler a Eva Braunová Zdroj: Getty Images
Přesto si v květnu 1935 znovu chtěla sáhnout na život, tentokrát spolykáním léků, kdy ji zachránila až její sestra. Důvod? Pravděpodobně opětovné upozadění Hitlerem, který v té době budoval armádu a utužoval vnitřní pozice. Po začátku války byl jejich vztah na pomyslném vrcholu. Hitler dobýval jedno město za druhým a Braunové, jak můžete vidět i v dokumentu 100 dní do kapitulace vysílaném každý čtvrtek ve 20:00 na Prima ZOOM, dělalo dobře hřát se spolu s ním na výsluní. Byť ne v pozici jeho manželky. Její vliv postupně sílil a stala se jedním z mála lidí, kteří mohli Hitlerovi oponovat. Ani ona si však nedokázala prosadit zplození potomka, o němž Hitler nechtěl ani slyšet, neboť byl přesvědčen, že děti géniů trpí. A on sám sebe viděl jako génia.
Sebevražedné manželství
Platilo to i v březnu 1945, kdy Německo viditelně prohrávalo válku a Braunová za Hitlerem dorazila do Berlína, který měl těsně před zahájením ostřelování ze strany Sovětů. Nemocný Hitler porážku odmítal a zatímco ostatní nacisté dumali nad tím, jak se zachránit, Braunová byla rozhodnutá zůstat se svou láskou až do hořkého konce. 29. dubna 1945 se dočkala a po 14 letech tajného svazku se za Adolfa Hitlera konečně provdala. Manželský dar přišel záhy v podobě návrhu na společnou sebevraždu. Braunová přijala. Smrt našla v kapsli kyanidu, zatímco její milovaný Adolf si prohnal kulku hlavou. Nakonec skončila spolu s ním politá benzínem a zapálená.
Zdroj: NPR