Co dělat v případě jaderného útoku? Jen evakuační zavazadlo nestačí
Pravidla z dob studené války znovu ožívají. Jak se dá dobře připravit na případný jaderný útok?
Kdysi se na základních školách učilo, že proti jadernému spadu pomůže igelitový pytlík na nohy a ruce a při případném výbuchu je dobré ležet patami k němu. Nejlépe pak v příkopu, který by měl alespoň trochu ochránit před vlivem tlakové vlny. Pojďme se ale podívat na dnes doporučenou metodiku toho, co dělat v případě, kdyby nastal jaderný útok.
1) Evakuační zavazadlo
Evakuační zavazadlo může být připraveno dopředu, a pokud se nevyužije, je to jen dobře. Jen čas od času je potřeba zkontrolovat expirační dobu některých věcí, jako jsou léky nebo trvanlivé potraviny. Součástí by měla být svítilna s náhradními baterkami, protože je nutné počítat s výpadkem proudu. Mějte v něm i rádio a náhradní zdroj energie, neboť v případě konfliktu nemusíte mít k dispozici data či připojení na wi-fi. Rádio rovněž poslouží jako záložní způsob získávání informací.
Co všechno má mít evakuační zavazadlo? Zdroj: iStock
2) Způsob komunikace
Pro případ výpadku mobilního signálu nebo nemožnosti dobít mobil mějte dopředu domluvený způsob komunikace s rodinnými příslušníky. V nejhorším případě by všichni měli znát místo, kde se sejdete.
3) Nebezpečí kontaminace
Kdyby došlo k nejhoršímu a vy jste se ocitli v přímém ohrožení použité jaderné zbraně, myslete na radioaktivní spad. Nevětrejte, zavřete okna, vypněte klimatizaci. Pokud musíte jít ven, zakryjte si dýchací cesty šátkem nebo respirátorem, abyste zabránili vdechnutí radioaktivní látek. Po návratu si vyměňte oblečení a vysprchujte se, abyste dál nešířili jaderné záření.
4) Poslouchejte pokyny
Stát má celou řadu možností, jak informovat své občany o situaci a o tom, jak nejlépe se chránit. Poslouchejte pokyny, řiďte se radami záchranného systému. V případě nebezpečí nevycházejte z domu a ukryjte se ve sklepních místnostech. Mějte doma zásobu trvanlivých potravin a pitné vody. Je dobré mít zalepená okna, aby případná tlaková vlna nerozhodila sklo do místnosti.
V evakuačním zavazadle se vyplatí mít rádio Zdroj: iStock
5) Hlavně nepanikařte
Panika zabíjí nejen tím, že klade na organismus extrémní nároky, ale v panice můžete udělat rozhodnutí, které vás může ohrozit na životě. Nic nenasvědčuje tomu, že by se válečný konflikt aktuálně probíhající na Ukrajině měl přesunout do dalších zemí a tím ohrozil i naše území a občany.