Bude mít skvělé české raketomety i česká armáda? Muslimská Indonésie už je má
Společnost Excalibur Army, která je součástí holdingu Czechoslovak Group (CSG), dodala v minulých měsících prvnímu zákazníkovi moderní raketomety RM-70 Vampir. Zvládne boj na digitálním bojišti. Zvládne se dostat i do české armády?
Zhlediska českého i středoevropského obranného průmyslu je to mimořádně významný projekt. Dodávka raketometů Vampir indonéské armádě se totiž uskutečnila ve spolupráci se slovenskými podniky, které k nim dodaly další podpůrná vozidla. Vývoj raketometu RM-70 Vampir i jeho charakteristiky umožňující vytvářet celé dělostřelecké jednotky napojené do digitálních systémů řízení a velení ukazují, že v Česku jsou po čtvrtstoletí opět výrobní i technologické kapacity schopné konstruovat, vyrábět i prodávat vyspělé bojové systémy. Vampir je i ukázkou spolupráce podniků patřících do holdingu CSG a automobilky Tatra.
Vampiry pro námořní pěchotu
Indonéská námořní pěchota získala dvě baterie raketometů RM-70 Vampir, velitelská, muniční a cisternová vozidla, vyprošťovací vozidlo AV 15 a obrněné vozidlo TATRAPAN se systémem řízení palby, všechny na podvozcích Tatra. Navíc byla dodána i dvě lehká pancéřovaná vozidla Aligator II. Společnost EXCALIBUR ARMY také zajistila zaškolení a výcvik vojáků, kteří budou raketomety obsluhovat. Není bez zajímavosti, že indonéská námořní pěchota už několik let využívá desítky logistických vozidel Tatra T815-7.
Excalibur Army se už mnoho let specializuje mimo jiné i na modernizace prověřených bojových systémů a vývoj jejich nových verzí. Připomeňme například modernizovanou samohybnou houfnici DANA M1 CZ nebo bojové vozidlo pěchoty IFV ŠAKAL. Mnohé armády v předchozích letech vyřadily dělostřelecké raketové systémy, včetně té české, ovšem konflikty z poslední doby ukazují, že jde stále o účinné prostředky palebné podpory. Potenciálních zákazníků je tedy mnoho, zejména jde o armády, které v minulosti používaly raketomety RM-70 v původní verzi na podvozku Tatra T813. Je to i případ Indonésie, která v minulosti nakoupila vyřazené původní RM-70 z výzbroje české armády. Nyní tedy získala jejich nástupce.
Moderní raketomet na osvědčeném základě
Nový RM-70 Vampir je kombinací osvědčeného raketometu RM-70 GRAD a moderního podvozku Tatra T815-7 s pancéřovanou kabinou. Stavba prvního prototypu byla zahájena v únoru 2015 a úspěšné střelecké zkoušky raketomet absolvoval v říjnu téhož roku. Vampiry můžou být díky svému vybavení a elektronice vzájemně digitálně propojeny systémem velení a řízení palby. Součástí vybavení každé baterie je též set předsunutého dělostřeleckého pozorovatele (FO, Forward Observer).
Podvozek Tatra T815-7 je vybaven originální pancéřovanou kabinou, jež posádce zajišťuje i ochranu proti biologickým a chemickým zbraním a umožňuje též instalaci přídavné balistické ochrany. K pohonu slouží osmiválec Tatra T3C o výkonu 270 kW, jeho sílu na kola přenáší tatrovácká převodovka typu 10TS 210N se systémem poloautomatického řazení Tatra Norgren a přídavnou převodovkou Tatra 2.30TRS. Dojezd vampiru činí kolem jednoho tisíce kilometrů, přičemž na silnici vyvine rychlost až 90 km/h.
Raketomet Vampir dokáže vést soustředěnou palbu na větší prostory obsazené protivníkem a ničit živou sílu i bojovou techniku. Umožňuje střelbu jednotlivými ranami nebo salvou, odpalování raket provádí obsluha z kabiny vozidla nebo z chráněného okopu v jeho blízkosti pomocí dálkového ovládání. Vampir disponuje svazkem 40 raketnic ráže 122 mm, které jsou nabity už v pochodové konfiguraci raketometu. Dalších 40 raket je umístěno v nabíjecím mechanismu přímo na raketometu, celkový palebný průměr tedy činí 80 raket.
Raketové střely jsou tříštivotrhavé, rotační se sklopnými stabilizačními plochami. Jejich maximální dostřel činí 20 381 m, plošný účinný dosah jedné střely může dosahovat až 3 tisíce m čtverečních, při střelbě salvou se jedná o prostor o rozloze až 3 ha. Hmot¬nost podvozku s prázdným raketometem činí 18 080 kg, s celým palebným průměrem (80 raket) pak 24 140 kg.
DP