10. srpna 2024 07:05
Adam Vala

V zapomenuté bitvě 2. světové války zemřelo skoro 3000 vojáků. Souvisí s ní hned tři velké vraky

Pokud o sobě tvrdíte, že znáte průběh druhé světové války, zpaměti dokážete odvyprávět příběhy důležitých bitev a zajímáte se o nejrůznější detaily, pak to stále nemusí znamenat, že víte o bitvě na ostrově Attu.

Už jen určení, kde tento malý ostrov leží, může být pro někoho zeměpisnou hádankou – přece jen se ale s Attu pojí hned několik zajímavostí souvisejících s druhou světovou válkou. Jak už asi chápete, odehrála se tu v roce 1943 bitva, v níž se proti sobě postavila japonská a americká vojska. Ještě pozoruhodnější je ale skutečnost, že útok na Attu v roce 1942 byl v podstatě jedinou vojenskou operací druhé světové války, která de facto probíhala na půdě Spojených států.

Druhá světová válka na půdě USA

Aleutské ostrovy a s nimi i jejich nejzápadnější ostrůvek Attu náleží Aljašce, a tudíž i Spojeným státům. V roce 1942 na něj ale zaútočily japonské jednotky a bez větších obtíží se jej zmocnily. Zničeno bylo několik vesnic tamějších obyvatel – Unangaxů – kteří byli následně drženi jako váleční zajatci v táboře nedaleko japonského města Otaru na ostrově Hokkaidó. Ve skutečnosti při útoku zahynula téměř polovina obyvatel ostrova a ona druhá půlka byla odvlečena a nesměla se do své domoviny vrátit. To platilo až do konce války, nicméně už v roce 1943 byl ostrov Attu osvobozen.

Porazit Japonce ale bylo pro americké jednotky velmi obtížné a trvalo dlouhých 18 dní, než se podařilo kontrolu nad ostrovem, který má pouhých 893 kilometrů čtverečních, konečně získat. Jak uvádí magazín Smithsonian, při bitvě zahynulo 2351 japonských a 549 amerických vojáků, což s ohledem na význam ostrova a jeho velikost není rozhodně málo. Statistika tak podle očekávání mluví o jednom z nejsmrtonosnějších konfliktů v Tichomoří během druhé světové války, přesto se o něm v podstatě nic dalšího neví a nebývá běžně vzpomínán.

Za poznáním

To se však rozhodl změnit tým historiků z East Carolina University, kteří se pod vedením podmořského archeologa Dominica Bushe vydali v polovině roku 2024 na výzkumnou cestu. Pro Anchorage Daily News Bush uvedl, že se s válkou v Tichomoří pojí nepříjemný fakt obecného přehlížení, bez ohledu na to, jak velký konflikt to byl a kolik vojáků v něm padlo. „Rozhodně nešlo o nevýznamnou bitvu tichomořské kampaně,“ řekl pak Bush k bitvě o Attu, na kterou historici nově nahlíží skrze trojici objevených vraků dvou japonských a jedné americké lodi. „Je to poprvé, co byla plavidla spatřena od doby, kdy se před osmi desetiletími potopila,“ doplnil pak Bush k objevu potopených lodí.

Čtěte také: Neuvěřitelný příběh 13letého veterána: Bojoval s Japonci v Tichomoří, kariéru mu zničila matka

Konkrétně se jedná o lodě Kotohira Maru, Čeribon Maru a americkou loď S.S. Dellwood a s odkazem k japonským plavidlům Smithsonian uvádí, že jde o jediné dvě japonské lodě nacházející se v amerických vodách. Objev vraků je důležitý i pro to, že pomáhá odvyprávět dosud pouze textem zaznamenané osudy vraků, takže když se s Kotohira Maru pojí informace o dvojnásobném zásahu a odlomení přídi, je to na písčitém dně jasně patrné. Loď převážela zásoby, lékařský materiál a palivo na Attu, střetla se však s meteorologickým bombardovacím letadlem a byla potopena. Co se týká Čeribon Maru, ta ležela pouhých 30 stop pod hladinou, kam se potopila v roce 1942 po bombardování americkými silami. A nakonec S.S. Dellwood narazila do potopeného skalního sloupu a zkáze se po protržení trupu už nešlo vyhnout.

Jak zřejmě chápete, jde teprve o začátek snah dostat bitvu o Attu do povědomí, historici ale byli hned při první příležitosti úspěšní a je pouze otázkou času, než se jim za pomoci dalších objevených vraků lodí či indicií zapsaných přímo do ostrova povede střetnutí ještě lépe zmapovat a osvěžené jej dostat do učebnic dějepisu.

Zdroj: SmithsonianAnchorage Daily News

Video, které jste mohli minout: Hitler velel nacistické říši z ozbrojeného vlaku. Podívejte se na jeho mobilní pevnost

Adam Vala