Rusové testují autonomní vozy a tanky. Kromě průzkumu poslouží i jako zákeřná bomba
Rusové experimentují s bezposádkovými stroji, které mohou odhalit miny, převážet náklad a také smrtelně útočit.
Myšlenka využití pásového vozidla bez řidiče zdaleka není nová. Něco podobného zkoušeli už Němci v průběhu druhé světové války, jejich technická nedokonalost však dovolovala omezené použití. Dnes se už v praxi nasazují pásoví roboti s kamerami k možným nastraženým náložím a nově se mají přímo zapojit do akce po boku ruských vojáků.
Russian Uran-9 UGV and B-19 (BMP-3 with Epoch) at Zapad-2021 exercise.#BMP3 #Uran9 #Zapad2021 pic.twitter.com/3X2KpkgBKC
— 𝔗𝔥𝔢 𝕯𝔢𝔞𝔡 𝕯𝔦𝔰𝔱𝔯𝔦𝔠𝔱△ 🇬🇪🇺🇦🇺🇲🇬🇷 (@TheDeadDistrict) September 14, 2021
Průzkumník i sebevražedný nástroj
Zveřejněná videa ukazují, že jde zřejmě o značně nedořešený prototyp, neboť stroj, který veze zásobníky plné střeliva, nemá žádné ukládací prostory na ty vystřílené, takže se nabité i prázdné zásobníky vzájemně míchají, což ve víru bitvy může být fatální. Přesto jsou jeho výhody nepopiratelné.
Vojáci nemusí nést veškeré vybavení na sobě, vozidlo může podle potřeby přejíždět se zásobami střeliva a vybavení v nebezpečných a nekrytých místech a v neposlední řadě ho lze použít jako „sebevražedného“ robota. Rovněž může projet zaminovaným územím, čímž lidským jednotkám ukáže bezpečný průchod bitevním polem.
Uran-9 UGV of Russian Army.
— 𝔗𝔥𝔢 𝕯𝔢𝔞𝔡 𝕯𝔦𝔰𝔱𝔯𝔦𝔠𝔱△ 🇬🇪🇺🇦🇺🇲🇬🇷 (@TheDeadDistrict) January 29, 2021
Russian Army has already received first batch of 22 this robotic vehicle. On the video we can see its assembly line and command and control unit from inside and outside.#UGV #UCGV #RussianArmy #Uran9 pic.twitter.com/kAEZg8IiX4
„Samohybné vozidlo bez posádky je postaveno tak, aby dodávalo munici do předních linií, dopravovalo léky a evakuovalo raněné. Prvky umělé inteligence údajně umožňují vozidlu samostatně se pohybovat terénem, vyhýbat se překážkám a být relativně nezávislým v provozu, byť konečná rozhodnutí schvaluje lidský operátor,“ tvrdí Samuel Bendett, analytik Centra pro námořní analýzu a pomocný vedoucí pracovník Centra pro novou americkou bezpečnost.
Aktuálním trendem je využívat letecké drony, ale s těmi se hůř manipuluje v husté zástavbě, kde je malý pojízdný stroj užitečnější. Pouliční boje patří mezi nejriskantnější, a proto dodatečná zásoba střeliva nebo kamera navíc může zachránit život.
Kromě těchto „malých pomocníků“ začalo Rusko s masivním testováním dálkově ovládaného pásového stroje Uran-9 vyzbrojeného plně automatickým zbraňovým systémem ráže 30 mm. „Můžeme zaznamenat evoluci používání dálkově ovládaných bezposádkových vozidel napříč ruskou armádou, protože experimentuje s různými bojovými platformami od menších, levnějších vozidel, jako je tančík Nerekhta, až po větší drahá vozidla, jako je Uran-9," vyjádřil se Samuel Bendett pro odborný časopis Janes.
ZDROJ: Popular Science