2. března 2022 07:00

Čím disponuje armáda NATO? Ve hře jsou letadlové lodě i desítky tisíc tanků

Vzdušní válečníci II 1 – A-10 Warthog

S konfliktem na Ukrajině se znovu vynořila otázka síly Severoatlantické aliance. Čím by se země NATO bránily, pokud by se účastnily války s Ruskem?

Konflikt na Ukrajině vyvolal otázku, zda se válka nebude šířit dál Evropou. Pokud ano a bude napadena některá ze členských zemí, měl by být aktivován prvek kolektivní obrany zakotvený v článku 5 Washingtonské smlouvy. Co to znamená z hlediska množství použitých zbraní?

Na poměrně jednoduchou otázku neexistuje jasná odpověď. Dokonce není ani možné sečíst počty zbraní, které mají členské země k dispozici, protože jde o utajované informace. Navíc nejsou známy počty strojů, které sice „papírově“ slouží, ale ve skutečnosti jsou v opravě, mimo provoz nebo nemají vycvičené osádky a operátory. Zároveň velká část zbraní NATO je aktuálně na opačném konci světa, což platí nejen o letadlových lodích, ale i amerických tancích.

Čím disponuje Rusko?

Ruské námořnictvo provozuje 74 válečných lodí a 51 ponorek, přičemž armáda má více než 13 300 tanků, téměř 20 000 bojových obrněných vozidel a téměř 6 000 děl,“ píše Alex Finnis na serveru News UK. Informace podávané serverem Global Fire Power mluví „jen“ o 12 420 ruských tancích k počátku roku 2022. Z toho počtu je potřeba odečíst část, která je aktuálně nebojeschopná (opravy) nebo musí zůstat ze strategických důvodů v posádkách. Není totiž možné přesunout všechny zbraně na jednu stranu země a zbytek nechat nechráněný.

Stejně tak lze spekulovat o absolutních číslech ponorek, neboť oficiální údaje mohou být nadhodnocené (cílem je odstrašující účinek) i podhodnocené (důvodem je snaha o podcenění a špatné strategické plánování protivníka). The Nuclear Threat Initiative (NTI) odhaduje, že ruské námořnictvo má celkem 58 ponorek, přičemž 11 z nich je poháněných atomovým reaktorem a zároveň mají ve svých útrobách jaderné hlavice. „Navzdory rozpočtovým potížím po rozpadu Sovětského svazu Rusko v posledních letech výrazně zmodernizovalo své podmořské síly,“ píše NTI.

Plovoucí letiště NATO

Celkem 18 zemí disponuje letadlovými loděmi. Rusko má aktuálně ve službě jen jednu jménem Admirál Kuzněcov, ta má ale pověst velmi nespolehlivého plavidla. USA jich mají ve službě 11 a země NATO celkem sedmnáct (Itálie 2, Velká Británie 2, Francie 1, USA 11, Španělsko 1). Francouzská Charles de Gaulle může mít na palubě až 40 letounů a byla jednou z lodí, jež se na přelomu ledna a února 2022 účastnila cvičení Neptune Strike ve Středozemním moři.

V té době už západní rozvědky monitorovaly pohyb ruských jednotek směrem k ukrajinské hranici, a tak cvičení součinnosti amerických a evropských jednotek spolupracujících v rámci NATO mělo svou logiku. Cvičení se zúčastnila mimo jiné i americká letadlová loď USS Harry S. Truman (CVN 75) či italská Cavour (C 550).

Desetitisíce tanků

Tanková vojska spolu s pěchotou jsou silou, která definitivně „obsazuje“ území. Před dvěma lety časopis Forbes citoval britského vojenského experta Nicholase Drummonda, který celosvětově odhadoval počet tanků na 73 000. Z toho 12 950 kusů mělo vlastnit Rusko. To ale zdaleka neznamená, že stejný počet může okamžitě nasadit. Část z nich není v bojeschopném a provozuschopném stavu. Ne každý má navíc vlastní vycvičenou osádku. USA mají mít 6 612 tanků, přičemž jen zlomek z nich je schopný k nasazení na evropská bojiště. Řada tanků je příliš daleko.

Podle Global Fire Power mají země NATO, které jsou aktuálnímu konfliktu nejblíže, k dispozici následující počet tanků: Polsko 836 a Slovensko 20. Česká armáda vlastnila k lednu 2019 tuto těžkou výzbroj: 116 bojových tanků, 437 obrněných vozidel, 179 dělostřeleckých systémů ráže 100 mm a více, 36 bojových letounů (JAS-39 a L-159) a 17 vrtulníků.

Ve hře jsou stále i jaderné zbraně různé síly a prezident Putin naznačil, že je ochoten je použít. V tomto případě jsou veškeré odhady velmi spekulativní. Plány pro případ jaderného konfliktu sice existují, ale jedná se o pouhou teorii, jediné dvě ostře použité atomové zbraně ukončily druhou světovou válku v Tichomoří.

Zdroj: Global Fire Power

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom