Americká houfnice má nový rekord. Trefila cíl 70 kilometrů daleko
Legendární samohybná houfnice M109A7 také umí zlikvidovat střelu s plochou dráhou letu.
„Americká armáda dramaticky zvýšila dostřel svých houfnic, čímž vytvořila nový rekord do dálky,“ píše na serveru Popular Mechanic autor military článků Kyle Mizokami. Nejnovější rekord, který ovládl mysl fanoušků military, je zásah z M109A7 na vzdálenost téměř 70 km (americké servery udávají vzdálenost 43 mil, což je přes 69 km).
Už loni se americká armáda pochlubila výstřelem samohybné houfnice M982 Excalibur na vzdálenost 40 mil (65 km), který byl tedy překonán. Kyle Mizokami pro lepší představu Američanů udává, že je to vzdálenost jako z Washingtonu, D.C. do Baltimoru. U nás by to bylo jako střílet z okraje Prahy do Ledče nad Sázavou. Střílet na větší vzdálenost než nepřítel je přitom nesporná taktická výhoda. Je to stejné, jako když má boxer delší ruce než jeho protivník.
M109A7 155mm na střelnici v Arizoně Zdroj: US ARMY
Legenda M109
Samohybná houfnice M109A7 pochopitelně nespadla zázračně z nebe, ale je výsledkem stovky let zdokonalování dělostřelecké techniky. K nejnovějšímu rekordu se tedy dostávala v rámci postupných kroků.
Američané si M109 dlouhodobě hýčkají a v rámci modernizace dál posouvají její možnosti. Kanadský inženýr, dělostřelecký vývojář Gerrard Bull v minulosti zjistil, že ideální délka hlavně s ohledem na přesnost je 45násobek její ráže. Jenže Američané zvětšili hlaveň (v případě rekordního výstřelu na 58násobek ráže) a zlepšili střelivo.
Začali také používat střely s odpařovací základnou a hlaveň ERCA (Extended Range Cannon Artillery) Howitzeru má extrémní dostřel a atypickou velikost. Čím delší hlaveň, tím déle působí expanze plynů z prachové nálože a tím větší rychlost střela získá. A čím vyšší rychlost, tím větší dostřel – hlaveň ovšem z technických důvodů nelze prodlužovat donekonečna. Má to nejen praktické dopady (čím delší hlaveň, tím komplikovanější transport), ale také vliv na přesnost střelby a praktičnost obsluhy (čištění hlavně).
M109A2 ve španělských službách
Dá se houfnicí sestřelit střela s plochou dráhou letu?
Od roku 2019 je jasné, že ano. Američané udělali unikátní test s houfnicí M109A6 Paladin, jenž spočíval v jednoduché simulaci, kdy americké vzdušné síly vypustily z bombardéru dron, který rychlostí simuloval letící střelu BGM-109 Tomahawk. Při testu bylo použito speciální střelivo Hypervelocity Projectile (HVP) a zbraňový systém Hyper Velocity Gun Weapon System právě pro něj určený.
Vývoj nových vylepšených verzí houfnic M109 se zkrátka nezastavil – zlepšuje se jak dostřel, tak přesnost. Ale je férové přiznat, že ani konkurence a druhá strana nespí, ale zbrojí a neustále vylepšuje.