TOP 5 zemí, kam nikdo nejezdí. Tušíte proč?
Vítejte v místech, kde budete jako turisté zcela osamělí.
Že je Francie nejnavštěvovanější zemí světa, asi víte. Ale do jakých států se naopak turisté moc nehrnou, a hlavně z jakých důvodů, to jste nejspíš netušili…
5. místo: Marshallovy ostrovy
Roku 2011 se sem vydalo 5000 turistů
Je to na vztek. Existuje jen málo nádhernějších míst, než jsou Marshallovy ostrovy. Mají nádherné pláže, úžasné zátoky a zcela čisté moře. Lidé jsou zde přívětiví a prakticky zde neexistuje kriminalita. Tak kde je háček a proč se sem nejezdí?
Marshallovy ostrovy Zdroj: Thinkstock
Ono to totiž nejde. Ostrovy jsou uprostřed širého oceánu stranou lodních tras a letadla zde přistávají jen výjimečně. Když už se sem někdo dostane, jde většinou o milionáře, kteří sem doletí svými soukromými letadly anebo sem doplují na jachtičkách. Tomu samozřejmě odpovídají i ceny ubytování – zkrátka nic pro našince…
Levitující vlaky jsou budoucností dopravy. Japonci už jeden testují
4. místo: Kiribati
Roku 2011 se sem vydalo 4700 turistů
Kiribati, oficiálně Republika Kiribati, je ostrovní stát v Tichém oceánu. Skládá se z 35 atolů, korálových ostrovů a útesů o celkové rozloze 811 km², které se rozprostírají v délce 4000 km. To je v podstatě devětkrát víc než Česká republika! Žije na nich 110 000 obyvatel.
Kiribati Zdroj: Thinkstock
Největším problémem Kiribati je, že o jeho existenci prakticky nikdo neví… Krom toho sem jen výjimečně létají jakékoliv aerolinky z „civilizovaného světa“. A navíc: Kiribati nemá úplně dobrou pověst. Vzhledem k velmi malé nadmořské výšce by v případě vzestupu mořské hladiny patřil tento stát k nejohroženějším na světě.
3. místo: Tuvalu
Roku 2011 se sem vydalo 1200 turistů
Kdyby se vás někdo ptal na stát jménem Tuvalu, co byste mu řekli? Tipujeme, že vaše odpověď by hodně připomínala dlouhé hluboké ticho. Takže: vyjma Vatikánu má Tuvalu nejmenší počet obyvatel ze všech nezávislých států. Našli byste ho mezi Havají a Austrálií a má ještě větší problémy s vzestupem hladiny než Kiribati.
Tuvalu Zdroj: Wikimedia Commons
Dokonce už existují plány, kam by se obyvatelé Tuvalu měli přesídlit v případě katastrofy – počítá se s ostrůvkem Niue u Nového Zélandu. Podle optimistických závěrů se tak stane za 30 let… A abychom nezapomněli: turistickému ruchu úplně nepřeje ani fakt, že je zde velký nedostatek pitné vody…
Česko kousek od Islandu. Politická mapa Pangey
2. místo: Somálsko
Roku 2012 se sem vypravilo 500 turistů
Somálsko je velmi svobodná země. Až tak svobodná, že zde prakticky nefunguje vláda, řádí zde násilnické gangy zfanatizovaných muslimů a každý náčelník si dělá, co chce. Není divu, že dobrovolně se sem vydává jen málokdo.
Mogadišo Zdroj: Wikimedia Commons
Pokud v zemi vládne nějaký zákon, tak je to nejextrémněji vykládaný zákoník šaríja. A to ještě upravený místními předislámskými zvyky… Vloni se naštěstí vláda pokusila situaci zklidnit – a přinejmenším v Mogadišu se jí to údajně docela podařilo… Tím vás však do Somálska rozhodně lákat nechceme, to bychom si na triko nevzali…
1. Místo: Nauru
Roku 2011 se sem vypravilo 200 turistů
Příčina, proč na Nauru nikdo nejezdí, je jednoduchý: tato zemička je tak malá, že se sem žádní turisté nevejdou. Tvoří ji jediný stejnojmenný ostrov o rozloze 21 kilometrů čtverečních. A protože je bohatý na fosfáty, zabírá drtivou většinu jeho povrchu obrovský důl na tato hnojiva. Proboha, co by tady kdo dělal?
Nauru Zdroj: Wikimedia Commons
Nauru se může pyšnit spoustou zajímavostí a kuriozit – například je to vůbec jediný stát světa, který nemá hlavní město. Od té doby, co se ukázalo, že zásoby fosfátů na ostrově docházejí, se zřejmě čím dál rychleji blíží okamžik, kdy ostrov-stát dospěje k nutnému bankrotu…