4. listopadu 2013 06:00

Nejslavnější pera světa: jak se z nástroje elity stal číňan

Před 150 lety se narodil George Parker, "otec" slavných per.

První plnicí pero Parker bylo patentováno v roce 1889 a o pět let později již firma Parker Pen patřila mezi nejvýznamnější hráče na trhu s psacími potřebami.

Pera Parker jsou dodnes synonymem kvality, dlouholeté tradice a elegantního designu a jejich inkoust v minulosti potvrdil řadu historických dokumentů a smluv. Pero vynalezl kvůli nespokojenosti s tehdejšími psacími potřebami americký učitel, vynálezce a průmyslník George Safford Parker, od jehož narození uplyne 1. listopadu 150 let.

Parker byl původně chudým venkovským učitelem a instruktorem telegrafování ve městečku Janesville ve Wisconsinu a přivydělával si také jako prodejce psacích potřeb. S jejich úrovní byl však nespokojený, vadil mu například unikající inkoust. A tak si v roce 1888 založil společnost Parker Pen Company a již o rok později obdržel svůj první patent na plnicí pero. Díky převratnému způsobu plnění, patentovanému roku 1894 pod jménem Lucky Curve, se pera značky Parker okamžitě stala synonymem "čistého" psaní.

Pera Parker používala řada slavných osobností. Psal s nimi údajně autor Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle, Giacomo Puccini s ním napsal operu Bohéma. Pery Parker 51, která patřila generálu Dwightu Eisenhowerovi, byla 7. května 1945 podepsána konečná kapitulace Německa.

Ostatně Parker 51, který byl představený v roce 1941, je asi nejslavnějším výrobkem firmy a je označován za nejslavnější pero historie. Stal se také předlohou dobře známých kopií v podobě takzvaných čínských per.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom