Nejsilnější zemětřesení způsobené člověkem. Další může následovat…
Čtvrtý listopad letošního roku nebyl zdánlivě ničím výjimečný. Přesto se zřejmě zapíše do učebnic…
Chicago je známé věčně větrným počasím, mafií a českým starostou. Ale rozhodně ne tím, že by se zde třásla země. Jenže 4. listopadu 2013 se stalo přesně to: město zasáhlo středně silné zemětřesení. Vědci nechápali, kde se vzalo…
Trvalo to, ale geologové v Chicagu mají konečně hypotézu, která by mohla podivné a zcela nepředvídané zemětřesení vysvětlit. Může za ně lidská činnost. Podle geofyzika Jima Deweyho však bude potvrzení této hypotézy trvat nejméně několik let. Je však dost pravděpodobné, že za zemětřesení může těžařská činnost v místním lomu.
Dewey se domnívá, že příčinou byla slabá exploze v lomu. Podobné události už se staly v polovině 70. let, ale od té doby se v takovém měřítku neopakovaly. Problém je, že doposud nasbírané údaje ukazují, že se mohou opakovat už brzy. Exploze v dole zřejmě nějak ovlivňují geologické podloží a vyvolávají seismické vlny, které se pak šíří na město.
Američtí seismologové, kteří pracují pro vládní organizace, se teď rozhodují, zda v dole rozmístit přístroje. Ty by mohly určit epicentrum zemětřesení s přesností až na 30 metrů – a mohly by tedy zjistit, zda a dokonce i kdy hrozí další mikrootřesy schopné vyvolat větší problémy o desítky kilometrů dále…