Fotografování mobilem: 5 tipů, jak na lepší fotky
Udělat skvělou fotografii značkovým aparátem není nic těžkého. Ale jak pořídit dobrou fotku mobilem?
Chytré mobily dobývají svět a i čipy jejich fotoaparátů se stávají stále "chytřejšími". Jan Rybář, fotograf, novinář a lektor kurzů fotografování radí, co se vám má honit hlavou, pokud ze svého stroje chcete vymáčknout co nejvíc. (A tentokrát zůstaneme u operačního systému Android a telefonů střední řady).
Zkuste programy s HDR – často dost pomohou
V "klasickém" focení zrcadlovkou je HDR velká móda a tak trochu frajeřina. Při fotografování mobilem může – možná trochu nečekaně – být důležitou pomůckou, která vám pomůže vytáhnout z foťáků lepší fotky, než při focení v normálním režimu. A co to je to HDR? Zjednodušeně řečeno: foťák udělá tři snímky za sebou – jeden tmavší, druhý normální a třetí světlejší.
Aplikace poté snímky spojí v jeden snímek, který má v sobě obrazové informace ze všech tří fotografií, a může být prostě hezčí (jen to nepřežeňte s barvami, jinak to bude omalovánka). Zkuste třeba aplikaci pro Android jménem HDR Camera (případně její placenou verzi HDR Camera+) nebo Pro HDR Camera (placená).
Naučte se "chápat" váš mobil
Snímky jsou z mobilního telefonu Samsung Ace 2 a nejsou už dále upravovány mimo telefon.
U fotografování s "normálním" foťákem je vždy důležité znát jeho silné a slabé stránky. U focení mobilem toto pravidlo platí stonásobně. Vciťte se do něj – foťák má malý čip i objektiv má malý, a netrapte ho tedy vysokými požadavky (ale zase ho nepodceňujte, umí toho dost). Co z toho plyne v praxi?
Vězte, že nejlépe se mu prostě bude fotit za dobrých světelných podmínek. To prostě čip zvládne nejlépe. Ostatně, to jste si už asi všimli, že fotky ze slunečného dne jsou vždy hezčí, než když se snažíte vyfotit něco vpodvečer nebo za deště. Je to zkrátka technický limit: čip ve špatných podmínkách toho tolik nezvládne (a fotky jsou třeba rozmazané). "Naslouchejte mu" – a foťte, když to má cenu.
Focení mobilem - Obrázek 1
"Divoké" úpravy mohou opravdu pomoct
U klasického fotografování je většinou lepší nepouštět se do divokých experimentů s úpravami fotek, u focení obyčejnými mobily to zcela neplatí. Naopak – chytré programy dokáží fotkám výrazně pomoci a dotáhnout nedokonalosti. Samozřejmě, s realitou fotka často nemá nic společného, ale alespoň se na ní dá dívat. A co zkusit? Rozhodně Instagram.
Sám nemám rád "módní" záležitosti, ale tento "hit" mě tedy vlastně opravdu překvapil – algoritmy jeho předefinovaných úprav jsou opravdu pozoruhodně funkční a fotkám dokáží pomoci. Podobných programů je pro Android samozřejmě celá (bezmála nekonečná) řada. Experimentujte!
Nezapomínejte: focení jako focení
Jan Rybář je novinář, fotograf, lektor kurzů fotografování a autor několika knih. Vede kreativní agenturu Amaze.cz, která se kromě fotografování specializuje na tvůrčí psaní a komunikační strategie.
Jak vždy říkám na svých kurzech: je jedno čím fotíte, vždy musíte alespoň trochu vědět, co se ve vašem fotoaparátu děje. U fotografování mobilem je hodně důležité chápat, že i tam je parametr zvaný "čas" (neboli rychlost závěrky). Tedy doba, po jakou na čip "pouštíme světlo". Čím horší světelné podmínky (tedy: méně světla), tím tento čas bude delší a fotky se budou snáze rozmazávat.
V praxi z toho plyne: nenadávejte mobilu, že fotky za šera či deště jsou mázlé. Nemůže za to – prostě ho nutíte užívat dlouhý čas. A blesk vám moc nepomůže – i tady platí pravidlo z "velkého focení": fotky přisvícené bleskem většinou za moc nestojí.
Zkoušejte různé aplikace – někdy to stojí za to
Chytrý telefon má v sobě nahranou základní aplikaci a většinou bývá velmi dobrá – už jen proto, že výrobce zkrátka ví, jak nadimenzovat software pro konkrétní typ telefonu s Androidem. Na druhou stranu, existuje mnoho (zadarmo i placených) aplikací, které vám mohou usnadnit život a přivést k lepším fotkám. Platí samozřejmě, že hodně "fotoaparátových" aplikací vám bude vnucovat to, co nepotřebujete. (Například zoom – budete mít sice radost, že můžete zoomovat jako s normálním foťákem, ale ouha, je to samozřejmě zoom digitální a výslednou kvalitu fotky dosti ohrožující).
Zkuste třeba aplikaci Camera FV-5 Lite (či spíš placenou Camera FV-5). Nabízí mnoho užitečných "čudlíků" – mně se nejvíc hodí, že mohou přímo z displeje nastavovat korekci expozice a tedy říci mobilu: vyfoť to to světlejší/tmavší...