25. dubna 2013 06:00

Zubní rekordy ve světě zvířat: NEJostřejší, NEJvětší i NEJdivnější

Dnes se podíváme na zoubek zubům. A to pořádně divným zubům...

Laik tak nějak tuší, jak vypadají zuby tygra nebo králíka, a má i jistou představu, že některá zvířata chrup nemají. Realita ovšem těmto představám ne vždy odpovídá.

Dokládá to například zvíře, o kterém jste si na našem webu mohli přečíst podrobný článek – mořan pruhovaný, který má tlamu plnou v podstatě lidských zubů.

Mořan ale není jedinou takovou přírodní hříčkou. Například ryby z čeledi světlonošovitých se můžou chlubit tím, že jejich chrup kotví nejen v čelisti, ale i v jazyku. A vypadají teda dost hrozivě... Naštěstí mají maximálně 15 centimetrů, a navíc je jen tak nepotkáte, protože žijí jen ve velmi hlubokých vodách oceánů.

Z podobných důvodů se nemusíte bát ani děsivě vyhlížející chobotnice Promacthoteuthis sulcus, která vypadá, jako by měla uprostřed těla pořádně vyvinutý chrup. Ve skutečnosti jsou to ale její rty, které ukrývají "běžný" zobák chobotnic.

Naopak opravdový strach by měly nahánět pirani, jejichž schopnost zlikvidovat kořist a ohlodat ji až na kost je skutečná a doložená. Pomáhají k tomu i trojúhelníkovité zuby, které jsou postavené proti sobě a báječně do sebe zapadají.

Nejsilnější zuby měl nejspíš prehistorický žralok megalodon, dlouhý až 18 metrů a vybavený ostrými, až dvaceticentimetrovými tesáky. Navíc je v případě ztráty uměl doplňovat, stejně jako současní žraloci, takže jich za život mohl "použít" až 20 tisíc.

Ani nejostřejší zuby v dějinách už dnes nepotkáte. Patřily vyhynulým pěticentimetrovým úhořům conodontům a byly tenčí než vlas, takže neviditelné lidským zrakem. Člověka by nicméně rozřezaly během okamžiku.

Velmi tenoučké útvary mají v tlamách i velryby – jenže u nich nejde o chrup. Tam, kde jejich příbuzní koušou, mají velryby "vlasy", jimiž filtrují vodu a loví si potravu, tedy krill a jiné "dobroty".

Pěkně nebezpečné zuby mají naopak hroši. I když v ZOO za plotem působí hroch jako neškodný nemotora, v přírodě dokáže být velmi rychlý a nebezpečný. Zubů má v tlamě 36 (někdy až 40, protože mu často zbydou i čtyři z "mléčného chrupu"). Hroší útočné dolní špičáky mohou mít i 30 (včetně kořenů až 60) centimetrů, a útočit – bodat – může tento sudokopytník i dolními řezáky, které rostou vodorovně a mívají až 17 centimetrů bez kořenů.

A věděli jste, že delfíní zuby rostou s věkem? Vyvíjejí se v podobě "letokruhů", a tak pokud chcete znát věk delfína, pomůže vám mít jeho zub, rozříznout ho a prozkoumat.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky rekord

Populární filmy na Prima Zoom