30. října 2018 06:00

Znáte Bourbon virus? Nová nemoc zabíjí!

V posledních pár letech se objevily případy takzvaného Bourbon viru. Nová choroba přenášená klíšťaty je stále velkou neznámou. Jak se projevuje a lze se jí bránit?

Pozor na klíšťata, přenášejí viry

Je tomu pouze pár let, co byl identifikován do té doby neznámý virus přenášený klíšťaty. Do povědomí veřejnosti se opět dostal před pár měsíci, když kvůli němu zemřela osmapadesátiletá Tamela Wilson z amerického Missouri. Poté, co ji kouslo klíště, se cítila špatně, bolela ji hlava a měla vyrážku. V nemocnici ji lékaři podrobili řadě testů, včetně těch zjišťujících standardní infekce spojené s kousnutím klíštěte, vše však bylo negativní. Až krevní testy ukázaly, že je nakažena takzvaným Bourbon virem. Tou dobou však bylo už pozdě. Žena posledních několik týdnů svého života strávila na testech v nemocnici, než jí kompletně selhal organismus.

Kde se jen vzal?

Poprvé byl Bourbon virus zaznamenán před třemi lety a, jak asi správně vytušíte, stalo se tak v okrese Bourbon v americkém státě Kansas. V krvi muže kousnutého klíštětem byl zjištěn zcela nový virus, kvůli němuž měl pacient horečku a pociťoval silnou únavu. Tamela Wilson je po třech letech teprve pátou osobou, jíž byl Bourbon virus diagnostikován. Nejedná se tedy o epidemii, avšak účinky viru jsou velmi silné.

Nepříjemné projevy

U prvních pacientů se projevil, jak už bylo naznačeno, únavou, horečkou, vyrážkou, zvracením, nevolností a bolestmi hlavy a dalších částí těla. Jak přesně virus funguje, je stále ve hvězdách. Dosavadní případy spojovalo přenášení klíštětem, ale úřady nevylučují, že i jiný kousavý a bodavý hmyz může být přenašečem. Po smrti Tamely Wilson došlo k odchycení spousty klíšťat z parku v Missouri, kde byla žena nakažena. Získané vzorky by mohly pomoci k rozklíčování záhady nového viru, zatím však žádné výsledky známé nejsou. Více se snad dozvíme za pár týdnů.

A abychom vás úplně uklidnili, momentálně proti viru neexistuje ani žádná účinná léčba. Nejlepší prevencí je obecná prevence proti klíšťatům, tedy použití repelentů, nošení dlouhých rukávů a nohavic a důkladná kontrola po každé návštěvě lesa, louky či podobných přírodních ploch. Pokud byste ale přece jen zaznamenali kousnutí klíštětem a následně pociťovali některý z popisovaných příznaků, nepanikařte. Vyhledejte zdravotnickou pomoc a informujte je o klíštěti. Věřme, že vědci brzy odhalí, v čem nové nebezpečí spočívá a počet úmrtí se již nebude zvyšovat.

Text: MS

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora