13. prosince 2021 07:00

Poprvé v historii se povedlo vyfotit žlutého tučňáka. Chybí mu typický černý „frak“

V Antarktidě se povedlo vyfotit žlutého tučňáka. Byl objeven v kolonii dalších 120 000 tučňáků královských.

Když se fotograf Yves Adams chystal na dvouměsíční antarktickou expedici, netušil, že svůj životní snímek pořídí už pět minut po jejím zahájení. Vzácného tučňáka si všiml, už když po vylodění na ostrově Jižní Georgie vybaloval své bezpečnostní vybavení.

Vypadal strašně zvláštně, a když jsem se podíval pořádně, došlo mi, že je celý žlutý, ne černý,“ vysvětlil Adams. „Hned jsem všechno zahodil a běžel jsem pro foťák.“

Neobvyklé zbarvení, nebo porucha pigmentu?

Vzácný žlutý tučňák se pohyboval v kolonii dalších 120 000 tučňáků královských. Je proto malý zázrak, že si jej Adams vůbec všiml. Právě pro tučňáky královské je typický „smoking“ z černého peří, který u těchto ptáků všichni dobře známe.

Žlutý tučňák na instagramovém snímku podle vědců s největší pravděpodobností trpí vzácnou poruchou zvanou leucismus. Na rozdíl od známějšího a méně vzácného albinismu při ní mohou chybět pigmentové buňky jen na částech těla, proto tučňákovi zůstala žlutá barva a černá nikoliv.

Atypicky zbarvené tučňáky už vědci samozřejmě viděli. Stejně jako jiná zvířata s barevnými odchylkami. Stále ale platí, že jsou tyto genové mutace v přírodě velmi vzácné – a ještě vzácnější jsou případy, kdy se takovéto zvíře podaří zachytit na kameru.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom