Zdědí Zemi krysy velké jako ovce?
Dokážete si představit, že by po městech pobíhaly krysy, ale velké jako ovce? Anebo dokonce ještě větší?
Když se řekne krysa, asi si všichni představíme tvora menšího než kočka. Jenže krysy a jim příbuzní tvorové byli v minulosti výrazně větší – a podle některých biologů se zase zvětší.
Největším hlodavcem současnosti je jihoamerická kapybara – velká jako lovecký pes. Na rozdíl od našich potkanů je však čistě býložravá. Podle studie britských biologů by podobně velké mohly být i krysy a potkani v budoucnosti. Má to však několik ale…
Vědci z univerzity v Leicesteru pracují s hypotézou, že naše planeta už vstoupila do nové geologické éry – do anthropocénu. Jejím hlavním činitelem je člověk: měníme Zemi tolik, že na její stav máme výrazně větší vliv než jakékoliv jiné činitele. Biologové se proto zamýšlejí, jak na tyto proměny bude reagovat život. Scénářů je samozřejmě mnoho – ale některé jsou pravděpodobnější.
Jen hypotéza. Ale děsivá
Vědci vyšli z toho, že právě hlodavci, jako jsou krysy a potkani, jsou ideálně uzpůsobeni přežít současné změny planety – tedy kdyby tyto změny pokračovaly stejným tempem a intenzitou. To znamená, že velké vymírání druhů, jež zaznamenáváme, otevře ekologický prostor jiným druhům zvířat – a právě krysy toho budou schopné využít.
Původně také potkani nežili v městských kanalizacích; dnes tam přitom tvoří drtivou většinu obyvatel. Tak třeba v Praze žijí podle posledních kvalifikovaných odhadů asi 4 miliony potkanů – na každého člověka připadají čtyři. Adaptabilita těchto tvorů je neuvěřitelná, dokážou se přizpůsobit téměř jakýmkoliv podmínkám.
Jenže evoluce je zbraň o dvou čepelích. Zvíře musí na prostředí reagovat – a to vede ke změně jeho chování i těla. Když budou mít potkani dost prostoru a potravy, není důvod, proč by se jejich těla nezvětšovala – třeba až na velikost osmdesátikilogramové kapybary po několika tisícovkách let. A navíc tento scénář počítá s vymizením člověka ze Země: a to zase při pohledu na dnešní svět není tak nepravděpodobné… Takový proces by v každém případě trval nejméně miliony let.
Když světu vládli hlodavci
Máme ale důkazy, že podobná situace už na Zemi nastala. V pravěku totiž po naší planetě chodili hlodavci velcí jako bizoni. Jmenovali se Josephoartigasia monesi. V dohledné době sice nemůžeme očekávat, že by současní hlodavci dosahovali tak obřích rozměrů.
Ale při pohledu na některé rozdíly ve velikosti potkanů už musíme zpozornět: tak například v Mozambickém průlivu vedle sebe existují dva ostrovy, na nichž žijí potkani. Na ostrově, kde se nemusejí vypořádávat s konkurencí, dosahují o třetinu větších rozměrů než na ostrově, kde bojují o přežití proti kočkám.
Text: RD
Josephoartigasia monesi