Zastřelte si nosorožce! Stojí to jen 7 milionů!
Zní vám to děsivě? Jedna americká nadace chce tímto způsobem ohrožené nosorožce zachránit.
O víkendu proběhla v Dallasu velmi netradiční aukce. Nejmenovaný, zřejmě americký lovec v ní vydražil možnost zastřelit si ohroženého nosorožce černého. Zaplatil za to v přepočtu něco kolem sedmi milionů korun. Dallas Safari Club, který tuto dražbu zorganizoval, tvrdí, že tímto způsobem se nosorožce nejlépe podaří zachránit.
Jejich argument zní takto: licence na odstřel se týká jen jediného kusu nosorožce, a to v Namibii. Jde o agresivního neplodného samce, který ohrožuje ostatní – a z takto získaných peněz se může udělat spousta dobrého pro to, aby ostatní nosorožci černí získali větší šanci na přežití v budoucnosti. Zní to logicky, ale stejně se proti dražbě vzedmula vlna odporu.
Na světě už žije jen 4000 kusů černých nosorožců; a to se jedná ještě o ten šťastnější druh nosorožce. Podle odpůrců dražby je zcela neetické byť jen naznačovat, že by se měli nebo směli střílet. Že jsou peníze z takové dražby fajn a pomohou určitě spoustě zvířat, nepopírají. Tvrdí něco jiného: Toto povolení může vyvolat další vlnu zájmu o lov těchto i dalších ohrožených zvířat – a to může vést k naprosté katastrofě… „Aukce dává světu prostý a jasný signál: Američan zaplatí cokoliv, aby zabil své vysněné zvíře,“ prohlásil ke kauze jeden z ochránců přírody. „Ale ve skutečnosti tady jde jen o jedno – někoho tady hrozně potěší, že zabije ohrožené zvíře...“
Ben Carter, šéf Safari Clubu, se těmto námitkám brání s tím, že nejde předpovídat všechny následky, ale je jisté, že tento konkrétní samec nikomu chybět nebude. „Je postradatelný, a dokonce škodlivý.“
Když i přes protesty k aukci nakonec došlo, reagovali odpůrci velmi drsně: Safari klubu chodí řada anonymních dopisů, které jeho členům vyhrožují smrtí. Musela se tím už zabývat dokonce i FBI.
Komu budou chybět nosorožci?
Populace nosorožců černých (neboli dvourohých) se stále zmenšuje. Nosorožec dvourohý neboli černý je zařazen na Červeném seznamu IUCN v kategorii kriticky ohrožený. Černí nosorožci byli dříve rozšíření a hojní přes celou subsaharskou Afriku. Jsou dodnes loveni kvůli rohům, ze kterých se vyrábí ozdobné dýky a jsou používány v některých asijských zemích v tradičním lékařství, kde si mylně představují, že to povede ke zvýšení sexuální potence. Je odhadováno, že 90 % dospělých nosorožců je zabito pytláky kvůli rohům.
Ještě v roce 1900 žilo na území západní Afriky asi 100 tisíc nosorožců dvourohých. V roce 1995 už to bylo pouhých 2400 jedinců. Poddruh nosorožec dvourohý severozápadní byl už dokonce letech 2011 a 2013 organizací IUCN prohlášen za vyhubeného…