Záhadný zelený červ: je to jen drobek, dospělý měří až 55 metrů!
Svět zase jednou obletělo video záhadného tvora. Zase tak záhadný ovšem příliš není, jen se příliš často nevyskytuje poblíž lidských sídel.
Záběry pocházejí z Tchaj-wanu, natočil je a na internet nahrál jistý Wei Cheng Jian. Na tvora narazil v přístavu Penghu, kde zelený červ ležel na břehu moře, kousek od místa, kde rybáři prodávají své úlovky.
Z hlavy červa šlehají jakási růžová chapadla. Celé to působí jako nepovedený počítačový trik a nebo naopak jako něco z jiné planety. Ve skutečnosti jde o velmi starého a také rozšířeného pozemšťana, který na naší planetě žije už stovky milionů let. Je to pásnice.
Existuje jich víc než 1000 druhů, nejčastěji v oceánech. Vyskytují se ve velikostech od několika centimetrů, ale najdou se mezi nimi i opravdoví obři – jedna z pásnic (Lineus longissimus) žijících v severních mořích je dokonce vůbec nejdelším tvorem na Zemi. Měřila neskutečných 55 metrů, ale vědci se domnívají, že se mohou vyskytovat v přírodě i kusy dlouhé přes 60 metrů…
O pásnicích toho moc nevíme, především proto, že žijí na místech, kam se člověk příliš nepodívá. Ale také proto, že dokonale ovládají své svaly. Co to má společného s ukrýváním? Pásnice dokážou při zatnutí svalů své tělo smrštit asi na desetinovou velikost – to znamená, že i z opravdu velkých obrů se během pár sekund stanou nenápadné žížalky…
Proč je pásnice pekelný tvor?
Ta chapadla, která z pásnice na videu vybíhají, jsou vlastně sosák neboli proboscis. Objevují se v mnoha podobách – od té chapadlovité až po opravdové ostré trny, jaké má například pásnice z řádu Hoplonemertea. Protože o tyto trny často přijdou, nosí si v těle v jakýchsi kožnatých kapsách uložené zásoby náhradních. Ještě pořád vám to nepřijde jako z noční můry? Tak pokračujeme…
Navíc jsou některé pásnice jedovaté, a to poměrně silně. Řada z nich disponuje jedem nazvaným tetrodotoxin. Jde o jednu z nejjedovatějších substancí na Zemi, možná vám to jméno přijde povědomé. Tetrodotoxin je smrtící jed čtverzubců rodu Takifugu. Kumuluje se zejména v gonádách, játrech, mozku a v jikrách těchto ryb. Smrtelná dávka TTX je necelý jeden miligram tohoto jedu. Je tedy 100krát silnější než kyanid draselný…
Jak zabíjí?
Většina pásnic jsou, jak jste už určitě pochopili, predátoři. Útočí na kořist ze zálohy: ze sosáku na ni vystříknou paralytický sliz; po zasažení se kořist přestane hýbat. Pak pásnice vklouzne do jejího těla a vysaje ji. Jiné druhy pásnic jsou parazitické, živí se například kraby a jejich vajíčky.
Jak se brání?
Když už jsme u toho slizu. Ten funguje nejen jako meč ale také jako štít. Pásnice do něj mají obalená svá těla, takže se mohou snadno pohybovat – po souši i na mořském dně. Také jsou tak slizké, že se na ně špatně útočí.
Navíc mají vynikající schopnost regenerace; je to potřeba – řada mořských tvorů si z nich kus uždibne nebo o kus těla přijdou během lovu… Například taková Ramphogordius sanguineus je v tom naprostým mistrem. Z každého kousku jejího těla (až na malý kousek u ocasu) může vzniknout nová jednotlivá pásnice. Díky tomu z 15 centimetrového červíka může vzniknout asi 200 000 jeho „klonů“!