Co umí vyděsit surikaty? Podívejte se na horor v očích šelem, které snídají štíry
Přírodní divy Namibie (2) - surikaty
Drobné promykovité šelmy surikaty jsou typickými obyvateli pouštních oblastí na jihu Afriky. Najdeme je v Kalahari, Namibu a v dalších suchých ekosystémech Botswany, Namibie, Angoly a Jihoafrické republiky. Jejich anglické pojmenování meerkat pochází z afrikánštiny, kde označuje „termití promyku“, tedy promyku živící se termity.
Surikaty mají širokou hlavu, velké oči, dlouhé nohy, tenký zužující se ocas a pískově žíhanou srst. Jak můžete vidět v dokumentu Přírodní divy Namibie na Prima ZOOM, silné přední tlapky jim pomáhají hrabat nory, špičatý čenich pak umožňuje vydolovat kořist i z úzkých štěrbin.
Tak jsem slyšel, že k obědu budou zase termiti Zdroj: Getty Images
Co to bylo? Viděli jste to? Zdroj: Getty Images
Dá se to jíst? Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Štír je delikatesa Zdroj: Greg Hartman/Mercury Press / Caters News / Profimedia
Až vyrostu, půjdu na hlídku Zdroj: Greg Hartman/Mercury Press / Caters News / Profimedia
Surikatí mladíci Zdroj: Greg Hartman/Mercury Press / Caters News / Profimedia
Surikatí rodinka je součástí většího klanu Zdroj: Greg Hartman/Mercury Press / Caters News / Profimedia
Ranní slunce moc nehřeje, ale to se v Kalahari rychle změní Zdroj: Greg Hartman/Mercury Press / Caters News / Profimedia
Surikaty jsou vděčným objektem pozorování Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Přečtěte si také: Jsou mravenci chytřejší než lidé? Unikátní experiment přinesl nesmírně zajímavý výsledek
Pomocí dlouhých drápů svých předních tlapek se surikaty za několik sekund dokážou prohrabat množstvím písku rovnajícím se jejich váze (až 2,5 kg). Tato dovednost se hodí k hledání potravy, hloubení nových nor i víření oblaků prachu, s jejichž pomocí se surikaty kryjí před predátory.
Jak ulovit štíra
Surikaty jsou typické svým vzpřímeným postojem, samice dokonce dokážou v této poloze kojit mláďata. Žijí v početných rodinných tlupách dosahujících až 20 jedinců, vědci ale zaznamenali i supertlupy čítající až 50 surikat. Když je surikatě jeden měsíc, doprovází dospělého člena rodiny, aby se naučila shánět potravu. Ta se skládá převážně z hmyzu, oblíbená jsou ale i malá zvířata včetně ještěrek, hadů, pavouků a štírů. Vůči jejich jedu jsou surikaty imunní.
Mohlo by vás také zajímat: Útok medvěda v japonském supermarketu. Šelma napadla zaměstnance, zranila ho v obličeji
Zatímco skupina surikat loví nebo hledá potravu, alespoň jeden člen klanu je pověřen hlídkou před predátory. Surikata na hlídce neustále vydává pravidelné uklidňující zvuky, které ostatním členům party hlásí, že je vše v pořádku. Jakmile se ale objeví predátor, zvuk se změní a intenzita i frekvence varování se stupňují s tím, jak se nebezpečí přibližuje. „Mají odlišné signály pro šakaly a další pozemní predátory, pro ptáky i pro hady,“ vysvětluje zoolog Tim Clutton-Brock z univerzity v Cambridge.
Surikaty se daří poměrně snadno odchovat v zoologických zahradách, takže je můžete pozorovat v téměř dvou desítkách zoo po celém Česku. V rámci Evropy se jedná přibližně o 500 zařízení.
Zdroj: Lion World Travel, Encyclopedia Britannica, BBC