Tohohle pavouka spláchnutím nezabijete. Podívejte se, jak vodu využívá k útoku
Největší zabijáci Afriky S6 (3) - Pavouk lovčík
Ne všichni pavouci čekají na kořist pohodlně v síti. Někteří nemají strach se při shánění potravy pořádně namočit. Například pavouk z čeledi lovčíkovitých, který si pro svou oběť dojde až do vody.
Lovčíkovití jsou rozšíření po celé Eurasii a čítají až 336 druhů, z nichž tři žijí i u nás. Dorůstají 12–28 cm a vyhledávají málo zastíněná nebo zcela nezastíněná stanoviště s množstvím rostlin, kde číhají na kořist. Některé druhy se umí dokonce potopit pod vodu, takže v bezpečí není ani hmyz či drobné ryby a pulci. To nakonec dobře uvidíte v pořadu Největší zabijáci Afriky na Prima ZOOM.
Lovčíkovití jsou postrachem vodního hmyzu Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Pro kořist se lovčíci i potopí Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Mezi lovčíkovy predátory patří ptáci Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Lovčíkovití vyhledávají stanoviště na rostlinách Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Lovčík používá vodní hladinu jako pavučinu Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Na hladině číhá smrt
Lovčík ve zmíněném pořadu používá vodní hladinu ve stejném duchu, jako jiní pavouci pavučinu. Rozkročí se na ní a vnímá vibrace. Díky chloupkům, které umožňují vibrace rozeznat, odliší, co a zhruba kde zrovna čeří hladinu. Lovčík tak snadno rozpozná vibrace spadlého listu, jenž ho nezajímá, od kořisti, pro kterou si doběhne do vody, odtáhne ji na břeh a pomocí jedu vysaje, nebo predátora, před nímž je třeba se skrýt.
Čtěte také: Na Slovensku se rozmnožil obří chlupatý pavouk. Jeho kousnutí může způsobit problémy
Predátory lovčíkovitých bývají zpravidla větší ryby nebo ptáci. I kvůli nim jsou tito pavouci aktivní spíše v noci, kdy ptáci spí. Jejich smysl pro bezpečí se vztahuje i na pavoučí mláďata. Samice s sebou stále nosí kokon s mladými, jenž si přidržuje makadly a nikdy neodkládá. Jakmile se kokon otevře a nymfy – larvy pavouků – se vylíhnou, upřede matka pavučinové hnízdo, kde je hlídá, dokud nevyrostou.
Zdroje: European Arachnology / Science Direct