VIDEO: Vejcožrout v akci – had, kterého byste v kurníku nechtěli
Lepší jméno vejcožrout dostat nemohl. Evoluce vyvinula dokonalého pleniče hnízd.
Potravní specialisté to mají v přírodě těžké. Lidsky řečeno, jsou v jídle extrémně vybíraví. Je s podivem, že africký vejcožrout stále přežívá
Evoluce se vine člověku nepochopitelnými cestičkami
Člověk se svým racionálním uvažováním má pocit, že evoluce jde sice složitými, nicméně logickými cestami, aby se dobrala „něčeho“. Ovšem neumí „plánovat“ dopředu. Při vývoji vejcožrouta afrického (Dasypeltis scabra) to NEPROBÍHALO tak, že by si evoluce řekla: „Vytvořím hada, který se bude živit vejci, jež bude polykat v celku. Teprve v těle mu speciálně vytvořenými výběžky obratlů), které pak lidi pojmenují jícnové, pomůžu prorazit skořápku. Vejcožrout pak stiskem svalů vymačká výživný obsah. Skořápku následně vyvrhne. Velké zuby nepotřebuje, tak budu šetřit materiálem a udělám mu je malé. Stejně tak není důležité aby disponoval jedovým aparátem, protože vajíčka uštknout sice může, ale nemělo by to požadovaný efekt. Ale protože je přece jen potřeba ho trochu chránit, vybavím ho podobným zbarvením, jako mají některé druhy zmijí, aby se drželi zpátky ptáci, kterým bude plenit hnízda.“ Přesto se přesně takovýto had na Zemi, konkrétně v oblasti mezi Egyptem až Jižní Afrikou, vyskytuje a jeho oblast rozšíření zasahuje až do Jemenu na Arabském poloostrově.
Vajíčka ano, ale jen čerstvá
Vejcožrouti, kterých je aktuálně 11 druhů, dokážou čichem bezpečně rozeznat čerstvá vejce od nasezených, kterým se vyhýbají. Vejcožrout africký dorůstá délky přes 1 m a nejnovějším přírůstkem do této rodiny je druh Dasypeltis sahelensis, jenž byl v roce 2006 objeven v Maroku. Tím, že jsou extrémními potravními specialisty, vlastně sami sobě „podřezávají“ evoluční větev. Bude-li nedostatek ptáků, jejichž vejci se živí, tak mají smůlu. Požírání vajíček patří mezi opravdu fascinující podívané. Ostatně, přesvědčte se sami.
Text: Topi Pigula