VIDEO: Šnek, který své nepřátele „umlátí domečkem“. Objev, který vědce šokoval
Šnek je prototypem pomalého tvora, který se po své jedné noze pomalu sune světem a případě ohrožení zaleze do ulity. Jenže existuje šnek bojovník.
Vědci z japonské Hokkaido University a Tohoku University se ve spolupráci s kolegy z ruské Akademie věd rozhodli prozkoumat měkkýše druhů Karaftohelix gainesi a Karaftohelix selskii.
Narazili totiž na velmi atypické chování. Zatímco „normální šnek“ při ohrožení zaleze do ulity a doufá, že v ní vydrží, dokud nebezpečí nepomine, tito jedinci kolem sebe začnou „máchat“ ulitou v naději, že útočníka buď zraní, nebo alespoň odradí. Proto se rozhodli jejich nestandardní chování prozkoumat poněkud blíže.
Střevlík agresorem
Jednoduchý způsob jak „vyhecovat“ měkkýše k obraně je zavřít ho do uzavřeného prostoru se střevlíkem a sledovat jaký způsob obrany zvolí. Strategie spočívá v široké škále pohybů (viz video) a obrovském úhlovém rozsahu, kterým jeho schránka disponuje.
"Rozdíl v jejich obranném chování se odráží také v morfologii skořápky, což naznačuje, že chování a tvary skořepiny jsou vzájemně optimalizovány v rámci preferované obranné strategii," uvedl v tiskové zprávě vedoucí autor studie Yuta Morii.
Stačí přečíst DNA
Analýza DNA pomohla vědcům určit evoluční vztahy mezi zkoumanými brouky a ukázalo se, že Karaftohelix gainesi a Karaftohelix selskii si tento agresivní přístup k obraně vyvinuly nezávisle na sobě.
"Naše studie mapuje důležitost interakce ve vztahu dravec – kořist, spolu s konkurencí zdrojů jako hlavních selektivních sil ovlivňujících vývoj morfologických a behaviorálních rysů v organismech," napsal Yuta Mori na odborném serveru terradaily.com.
Vědce překvapilo zejména naprosto nezvyklé chování měkkýšů vyskytujících se na Dálném východě.
Text: Topi Pigula