VIDEO: První záběry života v hloubce 7 kilometrů pod hladinou!
Jak vypadají boje na život a na smrt v hloubce 7000 metrů pod hladinou? Podívejte se!
Neskutečné záběry pořídil tým novozélandských oceánografů. Vědci se ponořili do hloubky přes 7000 metrů, na dno doposud neprozkoumaného hlubokomořského příkopu, a nafilmovali zde zcela nečekané formy života.
Vědci využili nově zkonstruované robotické ponorky, která se mohla potopit až do hloubek, kam se jinam člověk dostává jen velmi obtížně. Sonda se 30 dní nořila do příkopu poblíž Nových Hebrid v Tichém oceánu a zkoumala, jaké životní formy zde vládnou.
Jen drobná ochutnávka, celé video najdete níž v článku:
Téměř absolutní temnota, drtivý tlak a absurdní nedostatek živin dělají z takových míst opravdové peklo. Ekosystém, který zde oceánologové z Aberdeenské univerzity našli, však nepřipomínal nic, co by očekávali. Aby nalákali co nejvíc tvorů, byla sonda vybavena kromě kamer a fotoaparátů hlavně návnadami – a vůně masa a krve přilákala k dronovi obrovské množství obyvatelů hlubin.
Nečekaná krása hlubin
Na videu pak vědci pozorovali nesmírnou diverzitu, která bývá jinak k vidění spíš na korálových útesech než v nehostinných hlubinách. K nejčastěji pozorovaným tvorům patřily krvavě rudé krevety dlouhé až půl metru, metrové jeskyňovky šedé nebo tupohlavci.
Na druhou stranu téměř chyběli ti nejočekávanější hlubokomořští tvorové. Co to znamená? Pokud očekáváte nějaké zásadní změny v oceánech, asi budete zklamáni, vysvětlení je mnohem prozaičtější. Podle oceánologů je to tím, že oblast Nových Hebrid je výjimečně neúrodná. Z horních pater ekosystému dopadá do hlubin výrazně menší množství živin než jinde – a tak se zde i život tomuto faktu přizpůsobil…
Zásadním výsledkem výzkumu je, že život v různých hlubokomořských příkopech může vypadat zcela odlišně – záleží zřejmě výrazně více na konkrétním místě než na obecných podmínkách panujících v hlubinách. A to je pro nás skvělá zpráva: dá se tudíž očekávat, že u dna najdeme ještě spoustu dalších, originálních a zajímavých ekosystémů. Snad je nezničíme příliš brzy…