7. listopadu 2023 15:14

Tajemství pohádkových kruhů má řešení. Podívejte se na zázračnou moc přírody

Podivné pohádkové kruhy v Namibii a Austrálii jsou jednou z největších záhad přírody. Nyní jsou vědci zase o kousek blíž k tomu zjistit, co za nimi stojí.

Záhadný přírodní fenomén pohádkových či čarodějných kruhů se nachází na dvou od sebe velmi vzdálených místech. Zatímco s původem pouštních prstenců v Namibii si lámou odborníci hlavu už od počátku 70. let, australské kruhy byly objeveny až v roce 2014. Podle mýtů jsou dokonale holá kulatá místa otisky bohů nebo pozůstatkem po jedovatém dechu podzemního draka. Vědci se však snaží dosáhnout fundovanějšího vysvětlení.

Čtěte také: Pavouk v lidském uchu: Lékaři natočili noční můru arachnofobů

Termití hnízda

Během let se do popředí dostaly dvě hlavní hypotézy příčin těchto pravidelných kruhovitých vzorců. První je od Norberta Jürgense z univerzity v Hamburku, podle kterého jsou čarovné prstence dílem písečných termitů Psammotermes allocerus. Svou teorii staví na argumentu, že si termiti vytváří podzemní chodbičky tak, že sežerou v kruhové ploše kořínky trav, které později uhynou. Mnoho dalších výzkumníků včetně entomologů a botaniků o tom však není přesvědčeno.

Seskupování rostlin

Mezi ně patří i Stephan Getzin, vědec Helmholtzova střediska pro výzkum životního prostředí v německém Lipsku. Podle něj v některých oblastech Namibie a Austrálie, kde se kruhy vyskytují, termiti nejsou, a tak nemůže existovat žádná korelace mezi prstenci a písečnými termity. Pohádkové kruhy jsou dle jeho názoru výsledkem seskupování rostlin, aby v suchém klimatu maximálně využily všechny omezené zdroje.

Ve snaze rozlousknout vědecký spor přišli vědci z Princetonské univerzity s vlastním výzkumem. Pomocí moderní technologie simulovali obě varianty, přičemž jako nejpravděpodobnější se jim jeví ta od Stephana Getzina.

Zdroj: The Guardian / CNN

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom