VIDEO: Máte rádi chameleony? Začněte se s nimi loučit
Chameleoni patří mezi extrémně ohrožené plazy světa. A bude hůř.
Chameleoni mezi námi
I když mezititulek může odkazovat na chameleoní barvoměnu, jež stála za přirovnáním zejména názorově a politicky „proměnlivých“ lidí, věnujme se chameleonům jako specifické skupině plazů. Vědci jich zatím popsali kolem 200 druhů (číslo drobně průběžně mění podle aktuální úrovně poznání).
Skupina sdružená po Světovým svazem ochrany přírody (IUCN) známá jako SSC Chameleon, zjistila, že více než třetina světových druhů chameleonů je ohrožena vyhynutím. V tomto průzkumu výzkumníci hodnotili téměř všechny světové chameleony, konkrétně 184 z 200 druhů, neboli 92 procent všech zatím vědou popsaných druhů. Z toho devět druhů bylo označeno za kriticky ohrožené, 37 jako ohrožené a 20 za zranitelné, což činí celkem 66 ohrožených chameleonů. Pokud se vezme v úvahu kategorie Near Threatened, tedy „blízké ohrožení“ – přidává se dalších 35 druhů – procento ohrožených chameleonů skočí na 55 procent.
Madagaskar
Největší druhová koncentrace chameleonů je na Madagaskaru a shodou okolností je Madagaskar ostrovem se silnou lidskou exploatací. Tedy tlakem lidí na přirozené prostředí. Příroda ubývá a odnáší to kdo… chameleoni. Ale třeba i lemuři, zajímavé poloopice, mající tady taky své bohaté druhové zastoupení. Když byl před pár lety objeven nejmenší chameleon světa, druh dnes pojmenovaný Brookesia micra, šlo o senzaci. Při své „mohutnosti“, kdy největší jedinci dorůstají „až“ 29 mm, není divu, že byl po dlouhá desetiletí, kdy je Madagaskar pod lupou přírodovědců, přehlížen. Chameleoni rodu Brookesia žijí pouze na Madagaskaru a patří mezi nejmenší plazy světa, takže šance, že si jich všimne neškolené oko, je skutečně minimální. Kdo někdy viděl lov hmyzu tak, jak to předvádí chameleonův vystřelovací jazyk, nikdy na to nezapomene. A pro ty, kdo to neviděli, nabízíme skvělé video.
VIDEO: Dokonalý jazyk chameleonů
Text: Topi Pigula