20. září 2021 12:00

Křehká lištička přežije i v extrémně nehostinných podmínkách. Jak je to možné?

Tajemství Středozemního moře 1 - fenek

Od nejmenší psovité šelmy na světě nečekáte v oblasti přežívání žádné zázraky. Schopnosti pouštních lišek vás ale dokážou překvapit.

Domovinou fenků neboli pouštních lišek jsou žhavé písečné duny severní Afriky a Arabského poloostrova. Pro nehostinné podmínky, kde teploty přes den stoupají až k 50 °C a noci bývají mrazivé, jsou ale skvěle vybaveni. Nápadně velké uši o délce až 15 cm jim slouží nejen jako užitečný radiopřijímač, ale i jako tepelný výměník, který je ochlazuje. Hustá písečně zbarvená srst malé lišky během chladných nocí zase izoluje, zatímco přes den je chrání před nelítostným sluncem. Dokonce i liščí nohy jsou chlupaté a slouží v horkém písku jako malé sněžnice.

Vděční strávníci

Ačkoli jsou fenci společenští tvorové, na lov se vydávají pod rouškou tmy sami. Jsou to všežraví oportunisté a využívají jakýkoli možný zdroj potravy, který v náročných podmínkách najdou. Jako většina obyvatel pouště si i fenci vyvinuli schopnost přežít dlouhou dobu bez vody. Potravu si – podobně jako lišky obecné – schovávají na horší časy ve svých norách nebo tajných skrýších.

Jejich drobná stavba tělíčka a milá povaha způsobila, že jsou fenci často chovaní jako domácí mazlíčci. Jsou-li zvyklí na člověka od narození, dokážou ho přijmout za člena své smečky, a dokonce se i naučit používat kočičí záchod. I přesto by se ale nemělo zapomínat na to, že se jedná o divoké tvory, kteří v sobě mají zakořeněnou nezávislost.

Dokumentární seriál Tajemství Středozemního moře sledujte v pátek večer na Prima ZOOM.

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský